Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида “Аёллар клуби” ўз ишини давом эттирмоқда. Навбатдаги учрашувнинг меҳмони сифатида маҳаллий бошқарув консалтинг компаниясининг таъсисчи-ҳамкори Ҳилола Сулаймонова таклиф этилди.
Иштирокчиларнинг эътиборини “Вақтни бошқариш ҳамда иш ва шахсий ҳаёт ўртасидаги мувозанатга эришиш” мавзусидаги машғулот ўзига жалб қилди. Work-life balance бу барча ҳаётимиздаги саъй-ҳаракатларимиз, жумладан меҳнат фаолиятимиз, оила, севимли машғулотларимиз, дам олиш вақтимиз, ўз устимизда ишлашимиз, лавозим поғоналаридан ўсишга сарфланадиган вақтимиз ва ҳаётимиздаги бошқа амалиётларимиз уйғун тарзда тақсимланган турмуш тарзидир. Бундай мувозанат ҳиссий ва жисмоний соғлиқни мустаҳкамлайди ҳамда шахсий ва касбий самарадорликни ошириш имконини беради.
Ҳилола Сулаймонова, шунингдек, инсоннинг меҳнат ва умуман ҳаётдан қониқиш ҳосил қилиши учун ҳаётий устуворликларни белгилашнинг ўзига хос хусусиятлари, SMART усулида ўз мақсад ва вазифаларини белгилаш техникаси ҳақида гапириб берди ва ўз тажрибасидан кўплаб қизиқарли шахсий мисоллар билан ўртоқлашди.
Ҳар бир инсон, эркак ёки аёл бўлишидан қатъи назар ҳаётий муҳим амалиётлари ўртасида вақтни тақсимлашни ўрганиши керак. Ўз ҳаётини режалаштириш, мақсадларини тўғри белгилаш, вақтнинг муҳимлигини англаб, уни бошқариш қобилияти иш сифатини яхшилайди.
Эслатиб ўтамиз, Клуб фаолияти бошқарув соҳасида аёлларнинг рақобатбардошлигини оширишга, вазирлик бошқарув ходимлари ўртасида гендер тенглигини таъминлашга, аёлларнинг иш фаолиятида дуч келадиган асосий муаммоларни аниқлашга ҳамда машғулотлар, маҳорат дарслари ва бошқа тадбирлар орқали аёлларнинг бизнес кўникмаларини ривожлантиришга қаратилган.

Женский клуб МИВТ: Work-life balance и секреты тайм-менеджмента
В Министерстве инвестиций и внешней торговли продолжает свою работу «Женский клуб». Приглашенный гость очередной встречи – Хилола Сулейманова, партнер-основатель отечественной компании по управленческому консалтингу.
Внимание участниц захватила тема «Тайм менеджмент и достижение баланса между работой и личной жизнью». К слову, Work-life balance – это образ жизни, при котором всё гармонично разделено – работа, семья, хобби, отдых, саморазвитие, карьера и другие составляющие жизни. Такой баланс – путь к эмоциональному и физическому здоровью, и, следовательно, повышению личной и профессиональной эффективности.
Хилола Сулейманова также рассказала об особенностях расстановки жизненных приоритетов, составляющих удовлетворенности человека от работы и жизни в целом, технике постановки собственных целей и задач по методу SMART и поделилась большим количеством интересных личных примеров из жизни.
Каждому человеку, звучало, – вне зависимости от того, мужчина это или женщина, необходимо научиться распределять время между важными сферами своей жизни. Умение грамотно планировать, ставить цели, выстраивать приоритеты и управлять своим временем повышает качество работы.
Напомним, что работа Клуба направлена на повышение конкурентоспособности женщин в сфере управления, обеспечение гендерного равенства среди управленческого состава Министерства, выявление основных трудностей, с которыми сталкиваются женщины в рабочей деятельности, развитие деловых навыков у женщин посредством проведения обучающих тренингов, мастер-классов и других активностей.