Toshkentda Oʼzbekiston JSTga qoʼshilishi jarayoni doirasida donorlar uchrashuvi boʼlib oʼtdi
Oʼzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʼlish jarayoni doirasida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturi (BMTTD) bilan birgalikda donor davlatlar va tegishli xalqaro tashkilotlar bilan oʼzaro hamkorlikni muvofiqlashtirishga qaratilgan uchrashuv oʼtkazdi.
Tadbirdan maqsad respublikaning JSTga aʼzo boʼlish jarayonida texnik yordam loyihalarini amalga oshirishning hozirgi holatini muhokama qilish hamda bajarilayotgan ishlar samaradorligini yanada oshirishdan iborat.
Uchrashuvda JST kotibiyati, BMTTD, UNCTAD/WTO Xalqaro savdo markazi, USAID, Koreya xalqaro iqtisodiy siyosat instituti (KXISI), Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ), Turkiya Hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TIKA), Yaponiya Xalqaro hamkorlik agentligi (JICA), BMTning Oziq-ovqat va qishloq xoʼjaligi tashkilotining 50 dan ortiq vakillari, shuningdek xorijiy davlatlarning Oʼzbekistondagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari va xodimlari ishtirok etdi.
Oʼzbek tomoni ishtirokchilarga Oʼzbekistonning Tashkilotga aʼzo boʼlishining hozirgi holati va istiqbollarini, shu jumladan JST ishchi guruhining 2022 yil iyunь oyida muvaffaqiyatli oʼtkazilgan 5-yigʼilishining asosiy natijalarini taqdim etdi. Shuningdek, JST kotibiyati bilan tegishli hujjatlarni tayyorlash va muzokaralar jarayonini ilgari surish boʼyicha olib borilayotgan ishlar toʼgʼrisida batafsil maʼlumot berildi.
BMT Taraqqiyot dasturining Oʼzbekiston Respublikasidagi doimiy vakili Matilьda Dimovska oʼz nutqida Oʼzbekistonning JSTga aʼzo boʼlish doirasida amalga oshirgan ishlariga yuqori baho berdi. BMTTD doimiy vakiliga koʼra, mamlakatning ushbu intilishlari barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishni ragʼbatlantiradi hamda iqtisodiy oʼsish va aholi farovonligini taʼminlashga qaratilgan savdoni erkinlashtirish islohotlarini chuqurlashtiradi.
Yevropa Ittifoqining Oʼzbekistondagi Delegatsiyasi hamkorlik boʼlimi rahbari Fransua Bejo uchrashuv oʼzaro fikr almashish, Oʼzbekistonga JSTga qoʼshilishda koʼrsatilayotgan yordam samaradorligini yanada oshirish boʼyicha takliflarni muhokama qilish uchun ajoyib imkoniyat boʼlganini taʼkidladi. Ekspert Yevropa Ittifoqining bu jarayonda toʼliq qoʼllab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
JST kotibiyatining Tashkilotga aʼzo boʼlish departamenti direktori Maika Oshikava Oʼzbekistonning JSTga qoʼshilishi boʼyicha Ishchi guruhining 5-yigʼilishiga tayyorgarlik koʼrish va uni oʼtkazish jarayonida Oʼzbekiston tomoni olib borgan faol va tizimli saʼy-harakatlari, shuningdek, yaqin kelajakda respublikaning Tashkilotga qoʼshilish jarayonini yanada jadallashtirish vazifalari haqida soʼzlab berdi.
Tadbirning asosiy qismida xalqaro tashkilotlar va donor mamlakatlar, jumladan BMTTD, XSM, KXISI, GIZ vakillari soʼzga chiqib, texnik yordam loyihalarini amalga oshirish doirasida shu kungacha bajarilgan ishlar va navbatdagi tadbirlar haqida maʼlumot berdilar. Ekspertlar Oʼzbekiston Respublikasining Jahon savdo tashkilotiga qoʼshilishi boʼyicha ishchi guruhining 5-yigʼilishi samaradorligini yuqori baholadilar.
Tadbir yakunida Oʼzbekiston rivojlanishining ustuvor yoʼnalishlari va vazifalarini hisobga olgan holda, respublikamizning JSTga aʼzo boʼlishini qoʼllab-quvvatlash borasida donorlar urgʼu beradigan texnik yordam tadbirlarini samarali muvofiqlashtirishga kelishildi.

A meeting of donors was held in Tashkent as part of the process of Uzbekistan's accession to the WTO
As part of the process of Uzbekistan's accession to the World Trade Organization, the Ministry of Investments and Foreign Trade together with the United Nations Development Programme (UNDP) held a coordination meeting with donor States and relevant international organizations.
The purpose was to discuss the current implementation status of technical assistance projects in the process of the country’s accession to the WTO and further increase the effectiveness of the work carried out.
The meeting was attended by more than 50 representatives of the WTO Secretariat, UNDP, UNCTAD/WTO International Trade Center, USAID, Korea Institute for International Economic Policy (KIEP), German Society for International Cooperation (GIZ), Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), Japan International Cooperation Agency (JICA), Food and Agriculture Organization of the UN (FAO), as well as heads and employees of diplomatic missions of foreign countries in Uzbekistan.
The Uzbek side presented to the participants the current state and prospects of Uzbekistan's accession to the Organization, including the main results of the successful 5th meeting of the WTO Working Group in June 2020. Detailed information was also provided on the ongoing work with the WTO Secretariat to prepare the necessary documents and promote the negotiation process as a whole.
In her speech, Resident Representative of the United Nations Development Program in the Republic of Uzbekistan Matilda Dimovska highly appreciated the work carried out by Uzbekistan in the framework of accession to the WTO. These aspirations of the country, according to the UNDP Resident Representative, stimulate the implementation of sustainable development goals and deepen trade liberalization reforms aimed at economic growth and ensuring the well-being of the citizens.
Francois Bejo, Head of the Cooperation Department of the Delegation of the European Union to Uzbekistan, noted that the meeting was an excellent opportunity to exchange views, discuss proposals for further improving the effectiveness of assistance to Uzbekistan in accession to the WTO. The expert expressed the full support of the European Union in this process.
Maika Oshikawa, Director, Accessions Division, WTO Secretariat, mentioned the impressive active and systematic work that the Uzbek side managed to carry out during the preparation and holding of the 5th meeting of the Working Group on Uzbekistan's Accession to the WTO, as well as tasks to further advance the process of the country’s accession to the Organization in the very near future as well as the approval of an unprecedented package of expected reforms in the country.
During the main part of the event, representatives of international organizations and donor countries, including the WTO Secretariat, UNDP, ITC, KIEP, GIZ, informed about the work done and further plans for the implementation of technical assistance projects. The experts highly appreciated the results of the effectiveness of the 5th meeting of the Working Group on the Accession of the Republic of Uzbekistan to the World Trade Organization.
Following the results of the event, an agreement was reached on effective coordination of technical assistance areas taking into account the current priorities and tasks of Uzbekistan, which will focus the further work of donors to provide support within the framework of the country’s accession to the WTO.