Hindiston va O‘zbekiston zargarlik sanoati sohasida hamkorlikni mustahkamlamoqda
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Sarvar Xamidov Butun Hindiston Milliy qimmatbaho toshlar kengashi va Siroya Jewelers kompaniyasi rahbari Rajesh Jayn bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida “Siroya Jewellers” va mahalliy zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, Hindiston kompaniyasi mahsulotlarini O‘zbekistondagi chakana savdo do‘konlariga yetkazib berish va sotishni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Rajesh Jayn O‘zbekistonda zargarlik buyumlari ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma loyihaga investitsiyalar kiritish niyatini bildirdi.
Suhbat chog‘ida Hindiston va xalqaro tajriba asosida zargarlik buyumlari dizayni yo‘nalishida kadrlar tayyorlash imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha tomonlar hamkorlik istiqbollarini o‘rganishni davom ettirish va soha salohiyatidan ikki davlat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarni mustahkamlash uchun to‘liq foydalanishga kelishib oldilar.

Индия и Узбекистан берут курс на укрепление партнерства в ювелирной отрасли
Заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Сарвар Хамидов провел встречу с главой Всеиндийского национального совета по драгоценным камням и компании Siroya Jewellers Раджешом Джайном.
На повестке дня стояли вопросы развития сотрудничества Siroya Jewellers с отечественными производителями ювелирных изделий, а также налаживания поставок и продажи продукции индийской компании в розничных магазинах Узбекистана.
Раджеш Джейн выразил намерение инвестировать в совместный проект по производству ювелирных изделий в Узбекистане.
В ходе беседы также рассмотрена возможность подготовки на основе индийского и международного опыта кадров в направлении дизайна ювелирных изделий.
По итогам переговоров стороны договорились продолжить изучение перспектив сотрудничества и использовать весь потенциал отрасли для укрепления торгово-экономических отношений двух стран.