Toshkentda Oʼzbekiston JSTga qoʼshilishi jarayoni doirasida donorlar uchrashuvi boʼlib oʼtdi
Oʼzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʼlish jarayoni doirasida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturi (BMTTD) bilan birgalikda donor davlatlar va tegishli xalqaro tashkilotlar bilan oʼzaro hamkorlikni muvofiqlashtirishga qaratilgan uchrashuv oʼtkazdi.
Tadbirdan maqsad respublikaning JSTga aʼzo boʼlish jarayonida texnik yordam loyihalarini amalga oshirishning hozirgi holatini muhokama qilish hamda bajarilayotgan ishlar samaradorligini yanada oshirishdan iborat.
Uchrashuvda JST kotibiyati, BMTTD, UNCTAD/WTO Xalqaro savdo markazi, USAID, Koreya xalqaro iqtisodiy siyosat instituti (KXISI), Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ), Turkiya Hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TIKA), Yaponiya Xalqaro hamkorlik agentligi (JICA), BMTning Oziq-ovqat va qishloq xoʼjaligi tashkilotining 50 dan ortiq vakillari, shuningdek xorijiy davlatlarning Oʼzbekistondagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari va xodimlari ishtirok etdi.
Oʼzbek tomoni ishtirokchilarga Oʼzbekistonning Tashkilotga aʼzo boʼlishining hozirgi holati va istiqbollarini, shu jumladan JST ishchi guruhining 2022 yil iyunь oyida muvaffaqiyatli oʼtkazilgan 5-yigʼilishining asosiy natijalarini taqdim etdi. Shuningdek, JST kotibiyati bilan tegishli hujjatlarni tayyorlash va muzokaralar jarayonini ilgari surish boʼyicha olib borilayotgan ishlar toʼgʼrisida batafsil maʼlumot berildi.
BMT Taraqqiyot dasturining Oʼzbekiston Respublikasidagi doimiy vakili Matilьda Dimovska oʼz nutqida Oʼzbekistonning JSTga aʼzo boʼlish doirasida amalga oshirgan ishlariga yuqori baho berdi. BMTTD doimiy vakiliga koʼra, mamlakatning ushbu intilishlari barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishni ragʼbatlantiradi hamda iqtisodiy oʼsish va aholi farovonligini taʼminlashga qaratilgan savdoni erkinlashtirish islohotlarini chuqurlashtiradi.
Yevropa Ittifoqining Oʼzbekistondagi Delegatsiyasi hamkorlik boʼlimi rahbari Fransua Bejo uchrashuv oʼzaro fikr almashish, Oʼzbekistonga JSTga qoʼshilishda koʼrsatilayotgan yordam samaradorligini yanada oshirish boʼyicha takliflarni muhokama qilish uchun ajoyib imkoniyat boʼlganini taʼkidladi. Ekspert Yevropa Ittifoqining bu jarayonda toʼliq qoʼllab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
JST kotibiyatining Tashkilotga aʼzo boʼlish departamenti direktori Maika Oshikava Oʼzbekistonning JSTga qoʼshilishi boʼyicha Ishchi guruhining 5-yigʼilishiga tayyorgarlik koʼrish va uni oʼtkazish jarayonida Oʼzbekiston tomoni olib borgan faol va tizimli saʼy-harakatlari, shuningdek, yaqin kelajakda respublikaning Tashkilotga qoʼshilish jarayonini yanada jadallashtirish vazifalari haqida soʼzlab berdi.
Tadbirning asosiy qismida xalqaro tashkilotlar va donor mamlakatlar, jumladan BMTTD, XSM, KXISI, GIZ vakillari soʼzga chiqib, texnik yordam loyihalarini amalga oshirish doirasida shu kungacha bajarilgan ishlar va navbatdagi tadbirlar haqida maʼlumot berdilar. Ekspertlar Oʼzbekiston Respublikasining Jahon savdo tashkilotiga qoʼshilishi boʼyicha ishchi guruhining 5-yigʼilishi samaradorligini yuqori baholadilar.
Tadbir yakunida Oʼzbekiston rivojlanishining ustuvor yoʼnalishlari va vazifalarini hisobga olgan holda, respublikamizning JSTga aʼzo boʼlishini qoʼllab-quvvatlash borasida donorlar urgʼu beradigan texnik yordam tadbirlarini samarali muvofiqlashtirishga kelishildi.

В Ташкенте прошла встреча доноров в рамках процесса вступления Узбекистана в ВТО
В рамках процесса вступления Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с Программой развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) проведена координационная встреча с государствами-донорами и соответствующими международными организациями.
Цель – обсуждение текущего состояния реализации проектов технического содействия в процессе присоединения республики к ВТО и дальнейшего повышения эффективности проводимой работы.
Во встрече приняли участие более 50 представителей Секретариата ВТО, ПРООН, Международного торгового центра ЮНКТАД/ВТО, ЮСАИД, Корейского института международной экономической политики (КИМЭП), Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ), Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TIKA), Японского агентства международного сотрудничества (JICA), Продовольственной и сельскохозяйственная организация ООН (ФАО), а также руководители и сотрудники дипломатических миссий зарубежных стран в Узбекистане.
Узбекская сторона представила участникам текущее состояние и перспективы вступления Узбекистана в Организацию, в том числе озвучены основные итоги успешного проведения 5-го заседания Рабочей группы ВТО в июне 2022 г. Также предоставлена подробная информация о проводимой работе совместно с Секретариатом ВТО по подготовке необходимых документов и продвижению переговорного процесса в целом.
В своем выступлении Постоянный представитель Программы развития ООН в Республике Узбекистан Матильда Димовска высоко оценила работу, проводимую Узбекистаном в рамках присоединения к ВТО. Эти стремления страны, по мнению постпреда ПРООН, стимулируют реализацию целей устойчивого развития и углубляют реформы по либерализации торговли, направленные на экономический рост и обеспечение благосостояния населения.
Глава отдела сотрудничества Делегации Европейского Союза в Узбекистане Франсуа Бежо отметил, что встреча стала отличной возможностью обменяться мнениями, обсудить предложения по дальнейшему повышению эффективности содействия Узбекистану в вступлении в ВТО. Эксперт выразил полную поддержку Европейского Союза в этом процессе.
Директором отдела по вступлениям Секретариата ВТО Маикой Ошикавой были упомянуты активная и системная работа, которую удалось провести узбекской стороной при подготовке и проведении 5-го заседания Рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО, а также задачи по дальнейшему продвижению процесса присоединения республики к Организации на самую ближайшую перспективу.
В ходе основной части мероприятия выступили представители международных организаций и стран-доноров, в т.ч. ПРООН, МТЦ, КИМЭП, GIZ, которые проинформировали о проделанной работе и дальнейших планах в рамках реализации проектов технического содействия. Эксперты дали высокую оценку эффективности 5-го заседания Рабочей группы по вступлению Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию.
По итогам мероприятия достигнута договоренность
об эффективной координации направлений технического содействия
с учётом текущих приоритетов и задач Узбекистана, на которых будет сконцентрирована дальнейшая работа доноров по оказанию поддержки в рамках вступления республики в ВТО.