TIIF-2023 ikkinchi kuni nimalar bilan yodimizda qoldi
Ikkinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida "Zamonaviy qurilish va qurilish materiallari sanoati" panel munozarasi boʻlib oʻtdi. Unda mutaxassislar sohani rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildi.
Xususan, zamonaviy qurilish va qurilish materiallari sanoati iqtisodiyotning jadal rivojlanayotgan tarmog‘i ekanligi ta’kidlandi. Biroq, doimiy ravishda paydo bo‘ladigan yangi texnologiyalar, shuningdek, tashqi inqirozlar sharoitida sanoat doimo o‘zgarib turadi. Yaqin kelajakda qurilish sanoati resurslarni hurmat qilish, uy-joy xavfsizligi va qulay yashash muhitini yaratishga qaratilgan “yashil” standartlar va texnologiyalarga ko'proq e'tibor qaratadi.
Sessiyani ochar ekan, Moskva fizika-texnika instituti huzuridagi Xorijiy investitsiyalarni rag‘batlantirish agentligi direktori Murat Mirzayev O‘zbekistonda yangi “yashil” texnologiyalardan va ishlab chiqarilgan materiallardan foydalangan holda qurilish ishlarini boshlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan qadamlar haqida gapirdi.
Ma’ruzachining so‘zlariga ko‘ra, qurilishda yashil texnologiyalardan foydalanishni hisobga olgan holda, xususiy uy xo‘jaliklarini sohaga ko‘proq jalb qilish zarur.
Sessiyalardan biri iqtisodiyotning muhim tarmoqlari bo‘lgan katta investitsion salohiyatga ega bo‘lgan to‘qimachilik, charm va ipak sanoatiga bag‘ishlandi. Bu tarmoqlarda toʻqimachilik, tikuvchilik, poyabzal, aksessuarlar, charm buyumlar kabi keng turdagi mahsulotlar ishlab chiqariladi. Ularning har biri o‘ziga xos xususiyatlarga ega vas hu bilan birga ularning barchasi O‘zbekistonning iqtisodiy rivojlanishida muhim rol o‘ynaydi.
«To‘qimachilik, charm va ipak sanoatining investitsion salohiyati» panel sessiyasida BMT Bosh kotibi o‘rinbosari Olga Algayerova, “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi raisi Ilhom Xaydarov, Silverleafe bosh direktori Den Patterson, “O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi o‘rinbosari Farhod Nurmnilov va Siltraco SL texnik direktori Aleksandr Pimenovlar qatnashdi. Moderator sifatida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik islohotlar agentligi huzuridagi “Delivery Unit” loyihasi bo‘limi rahbari Aziza Umarova ishtirok etdi.
"Kimyo: kelajakka nazar" panel munozarasi spikerlari sifatida Xitoyning Seven LTD milliy kimyo-muhandislik qurilish kompaniyasi boshqaruvi raisi Xayyan Long, "O'zkimyosanoat" uyushmasi raisi Yevgeniy Korjikov, CC7 Europe Bosh direktori Filippo De Pache va Uzbekistan GTL texnik direktori Marsel Yurgen Krauze qatnashdi.
Moderator sifatida Indorama korporatsiyasining bosh direktori Prakash Kejrival ishtirok etdi.
"Bank va moliya: yangi imkoniyatlar" sessiyasida bank va moliya tizmi rivojlanib, takomillashib, investorlar, tadbirkorlar va mijozlar uchun yangi zamin yaratayotganini ta'kidlandi. Biroq, tezkor rivojlanish va o'zgarishlar sharoitida yangi tendensiyalarni kuzatib borish muhim, deya ta’kidladi mutaxassislar.
- Raqamlashtirish tufayli ko'plab o'zgarishlar ro'y bermoqda, - deydi Massimiliano Merlini, Boston Consulting Group kompaniyasining boshqaruvchi direktori va hamkori, texnologiya va raqamli imtiyozlar bo‘limi rahbari. - Bank sohasida zamonaviy texnologiyalar va innovatsiyalarga e'tibor qaratadigan yangi o'yinchilar paydo bo'lmoqda. Ko'pgina banklar allaqachon kiberxavfsizlik riskini bartaraf etish va ma'lumotlar tahlilini ishlab chiqish, shuningdek, sun'iy intellektni joriy etish ustida ishlamoqda.
28 aprel kuni Xalqaro Islom savdoni moliyalashtirish korporatsiyasi (ITFC) ikkinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Trade Connect Central Asia+ dasturi hamkorlari bilan davra suhbati o‘tkazdi.
Tadbirda Oʻzbekiston, Ozarbayjon, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Turkmanistonga qaratilgan Markaziy Osiyo mintaqasi uchun ishlab chiqilgan TCCA+ flagman dasturi namoyish etildi.
TCCA+ dasturining maqsadi inklyuziv iqtisodiy oʻsishga, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikka va IHTga aʼzo davlatlar oʻrtasida Markaziy Osiyo va butun dunyo bilan savdoni rivojlantirishga erishishdir. Trade Connect Central Asia+ Partners davra suhbati uning mintaqadagi va dunyoning boshqa mintaqalari bilan savdo oqimlariga maqsadli ta’siri va natijalarini yoritish maqsadida o‘tkazildi.
"Sog‘liqni saqlash sohasini rivojlantirishda tibbiy sug‘urtaning roli" mavzusidagi panel sessiyada O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziri Аmrillo Inoyatov o‘z nutqida mamlakatimizda tibbiyot sohasida olib borilayotgan islohotlar, xususan, davlat sug‘urtasi bo‘yicha Sirdaryoda sinov tariqasida joriy etilgan loyihaga to‘xtalib o‘tdi.
Mutaxassislar so‘nggi yillarda O‘zbekistonda bu borada salmoqli islohotlar amalga oshirilgani, jumladan, valyuta bozorini liberallashtirish, davlat banklarini xususiylashtirish bo‘yicha tizimli ishlar davom ettirilayotgani, raqamli platformalarni rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratilayotgani, mijozlarga xizmat ko‘rsatish sifati sezilarli darajada oshganini ta’kidladi.

Чем запомнился второй день ТМИФ-2023
В столице завершил работу Ташкентский международный инвестиционный форум, объединивший более 2,5 тысяч участников из США, ЕС, Великобритания, СНГ, Турции, Китая, Юго-Восточной Азии, Индия, Египта, стран Ближнего Востока.
На полях второго Ташкентского международного инвестиционного форума прошла панельная сессия «Современная индустрия строительства и стройматериалов», на которой специалисты обсудили перспективы развития отрасли.
В частности, отмечено, что современная индустрия строительства и стройматериалов является динамично развивающимся сектором экономики. Однако в условиях постоянно появляющихся новых технологий, а также внешних кризисов, отрасль постоянно меняется. В ближайшем будущем строительная сфера будет все больше ориентироваться на «зеленые» стандарты и технологии, направленные на бережное отношение к ресурсам, безопасность жилья и создание комфортной среды обитания.
Открывая сессию, директор Агентства по привлечению иностранных инвестиций при МИПТ Мурат Мирзаев рассказал о том, какие шаги в Узбекистане проделаны для того, чтобы в стране началось строительство с применением материалов, произведенных по новым «зеленым» технологиям. По мнению спикера, с учетом использования зеленых технологий в строительстве, в сферу необходимо привлекать больше частных домохозяйств.
Еще одна из сессий «Инвестиционный потенциал текстильной, кожевенной и шелковой промышленности» была посвящена этому направлению, которое является важной отраслью экономики, обладающей большим инвестиционным потенциалом. Эти отрасли производят широкий спектр продукции, включая текстиль, одежду, обувь, аксессуары, изделия из кожи. Каждая них имеет свои особенности, но все они играют важную роль в экономическом развитии Узбекистана.
Спикерами стали заместитель генерального секретаря ООН Ольга Алгаерова, председатель ассоциации «Узтекстильпром» Ильхом Хайдаров, генеральный директор Silverleafe Дэн Паттерсон, заместитель председателя Ассоциации «Узчармсаноат» Фарход Нурмухамедов и технический директор Siltraco SL Александр Пименов. В качестве модератора выступила руководитель проектного офиса Delivery Unit при Агентстве стратегических реформ при Президенте Республики Узбекистан Азиза Умарова.
На сессии «Химия: взгляд в будущее» отмечено, что сегодня химическая промышленность стремится найти баланс между устойчивостью и прибыльностью. Инвесторы выбирают бренды, которые стремятся минимизировать негативное воздействие на окружающую среду, защитить здоровье и природные ресурсы или улучшить условия жизни населения. Поэтому вопрос экологически чистой химической продукции выходит на качественно новый уровень.
Перед химической промышленностью стоит задача выполнения этих требований и производства высококачественной, экологически чистой продукции.
На сессии «Банковское дело и финансы: новые горизонты» отметили, что банковское дело и финансы продолжают развиваться и совершенствоваться, открывая новые горизонты для инвесторов, предпринимателей и клиентов. Однако в условиях быстрого развития и изменений, важно следить за новыми тенденциями, сказали специалисты.
– Благодаря цифровизации происходит много изменений, – говорит управляющий директор и партнер, руководитель отдела технологий и цифровых преимуществ Boston Consulting Group Массимилиано Мерлини. – В банковском секторе появляются новые игроки, которые делают акцент на современные технологии и инновации. Многие банки уже работают над преодолением рисков кибербезопасности и разработками аналитики данным, а также внедрением искусственного интеллекта.
Международная исламская корпорация торгового финансирования (ITFC) 28 апреля провела «Круглый стол партнеров программы Trade Connect Central Asia+» в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума. На мероприятии была представлена программа TCCA+, разработанная для региона Центральной Азии и ориентированная на Узбекистан, Азербайджан, Казахстан, Кыргызскую Республику, Таджикистан и Туркменистан.
Цель программы TCCA+ заключается в достижении инклюзивного экономического роста, регионального экономического сотрудничества и развития торговли между странами-членами ОИС в Центральной Азии и с остальным миром. «Круглый стол» Trade Connect Central Asia+ Partners был проведен для того, чтобы подчеркнуть целевое влияние и результаты на торговые потоки в регионе и с другими регионами мира.
Министр здравоохранения Республики Узбекистан Амрилло Иноятов на сессии «Роль медицинского страхования в развитии сферы здравоохранения» коснулся проводимых в нашей стране реформ в области медицины, в частности, внедренного в качестве эксперимента в Сырдарье проекта по государственному страхованию:
Эксперты отметили, что в последние годы в Узбекистане проведены значительные реформы в этой сфере, в том числе либерализация валютного рынка, продолжается планомерная работа по приватизации государственных банков, создаются условия для развития цифровых платформ, качество обслуживание клиентов значительно увеличилось.