Toshkent xalqaro investitsiya forumining birinchi kunida “Raqamli pullar: kelajakka nazar” mavzusida panel munozarasi bo‘lib o‘tdi.
Muhokama davomida raqamli pulni rivojlantirish istiqbollari va ularning bank, moliya va umuman jamiyatga ta’siri ko‘rib chiqildi. Moderator – Trace Capital Holdings boshqaruvchi direktori Timoti Yun ma’ruzachilardan raqamli pullarning rivojlanishi haqida qanday fikrda ekani, bu jarayonning ijobiy va salbiy tomonlari, jumladan, O‘zbekistondagi reallik nuqtai nazaridan ham so‘radi. Ushbu zamonaviy hisob-kitob usuli qanday muammolarni hal qiladi?
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki raisi o‘rinbosari Ilhom Abdug‘aforov raqamli pullar aholiga tezlik, xavfsizlik va qulaylik kabi afzalliklarni taqdim etishini ta’kidladi. To'lovni amalga oshirish xarajatlari kamayadi, bu ham aholi tomonidan ulardan foydalanishga yordam beradi. Iste'molchilar uchun moliyaviy inklyuziyaga ega bo'lish raqamli pullarning rivojlanishiga ham yordam beradi.
– Texnologiyaning o‘rni yuqori, – deydi Ilhom Abdug‘offorov. – Markaziy bank tomonidan tezkor to‘lovlarning ikkita tizimini joriy qildik, ular, jumladan, tadbirkorlik subyektlari uchun ham foydalidir. Biometrik identifikatsiya ishga tushirildi, bu nafaqat to‘lovlarni amalga oshirish, balki shaxsni aniqlash imkonini ham berdi. Texnologik taraqqiyot, aholi va biznesning o'sib borayotgan ehtiyojlari bu yo'nalishni yanada rivojlantirishni talab qiladi. Misol uchun, shuni aytamanki, agar bizda 35 ta bank bo'lsa, ular bilan 54 ta to'lov tashkiloti raqobatlashadi. Elektron tijorat har yili ikki barobar ortib bormoqda. O'tgan hisobot yiliga nisbatan foydalanuvchilarning 70 foizi elektron hamyon ochishni boshladi.
Mutaxassisning ta’kidlashicha, Markaziy bank moliyaviy savodxonlikni rivojlantirish maqsadida hududlarda aholi, jumladan, keksa avlod vakillari bilan ishlovchi yangi bo‘lim tashkil etgan.
Vitse-prezident, Markaziy Osiyo va Ozarbayjon boʻyicha mintaqaviy boshqaruvchi Kristina Dorosning fikricha, raqamli pul endilikda raqamlashtirish tufayli hayotimizning muhim qismiga aylandi. Uning fikricha, O‘zbekistondagi sharoitlar ko‘plab yangi bo‘shliqlar mavjudligi va texnologiyalarning faol rivojlanishi tufayli juda yaxshi.
- Hayotimizning ma'lum bir qismi telefonlarga "bog'langan", shuning uchun ham raqamli pulga qiziqish yuqori. Uning rivojlanish aniq edi. Odamlar raqamli pulga yetarli baho berishmagan. Bundan 20 yil oldin kredit olish uchun qo‘ng‘iroq qilishingiz, bankni izlashingiz yoki o'zingiz borishingiz kerak edi. Endi smartfoningizda ilovani ochib, kredit olish uchun ariza berishingiz kifoya. Albatta, bu jarayonda texnologik taraqqiyot muhim o‘rin tutadi. Texnologiyaning jadal rivojlanishi sizga tobora ko'proq foydalanuvchilarni jalb qiladigan yanada qulay va xavfsiz to'lov usullarini yaratishga imkon beradi. Bundan tashqari, koronavirus pandemiyasi bizni raqamli pullardan ko'proq foydalanishga undadi, chunki bu qulay. Bularning barchasi rivojlanishning bir qismi. Menimcha, O‘zbekistonda imkoniyatlar ko‘p, jumladan, texnologiyalar va raqamli to‘lovlarni rivojlantirish uchun.
Hozirda elektron pul faol rivojlanish bosqichida va bu bir necha omillarga bog'liq. Birinchi navbatda, bu hozirda ko'pchilikda mavjud bo'lgan mobil telefonlarning rivojlanishi. Aynan u elektron pulni rivojlantirish uchun muhim omil hisoblanadi. Turli xizmatlar va tovarlar uchun to'lovlarni amalga oshirish uchun mobil qurilmalardan foydalanayotganlar soni ortib bormoqda, bu esa elektron pullar hajmining sezilarli darajada oshishiga olib keladi.
KPMG hamkori Farrux Abdullaxonov ushbu hisob-kitob vositasi tufayli raqamli tizimda mablag‘ni tejash va oshirish mumkinligini ta’kidladi. Mutaxassisning ta'kidlashicha, O'zbekistonda ushbu yo'nalish uchun ulkan salohiyat mavjud, shu jumladan raqamli puldan muqarrar ravishda foydalanadigan yosh avlod tufayli.
– Savol tug'iladi, biz raqamli pulga muqobil sifatida nimani taklif qilishimiz mumkin? - deydi Farrux Abdullaxonov. Ya'ni, texnologiya allaqachon rivojlanmoqda. Elektron formatda iste'molchilar bilan ishonch darajasini va mablag'lar aylanishida shaffoflikni shakllantirish osonroq.
Mutaxassisning fikricha, so'nggi besh yil ichida mamlakatning "ko'tarilishi" uchun poydevor yaratishda muvaffaqiyatlar mavjud.
ZoodPay va ZoodMall asoschisi va bosh direktori Maykl Xoy kompaniyaning o‘zgarib borayotgan O‘zbekistondagi rivojlanish tarixi bilan o‘rtoqlashdi:
– Bizning marketpleysimiz kreditlash asosida qurilgan. Biz iste'molchini kichik kreditlar bilan ta'minlaymiz, ijobiy kredit tarixiga ega bo'lgan shaxsga esa kattaroq miqdorda mablag' ajratamiz. Bizda kredit tashkiloti va elektron tijorat o'rtasida shunday mikst mavjud. To‘rt yil avval O‘zbekistonda pul muomalasining 85 foizi naqd pulda amalga oshirilgan edi. Endi ko'proq odamlar raqamli tranzaksiyalarga o'tmoqda, ya'ni iste'molchilar elektron tijoratdan ham foydalanish imkoniyatiga ega. Qog'oz pullar, o'z navbatida, bozordagi o'zgarishlar va mijozlar ehtiyojlariga tezda javob berishga imkon bermaydi. Biroq, raqamli makonda barcha operatsiyalar ma'lumotlar bazasida kuzatiladi va saqlanadi, bu esa iste'molchilarning odatlarini tahlil qilish va bozor tendentsiyalarini yaxshiroq prognoz qilish imkonini beradi.
Shu bilan birga, O‘zbekistonda qog‘oz pul hali ham ommabop bo‘lsa-da, tobora ko‘proq odamlar elektron pulga o‘tmoqda va bu ularning rivojlanishi uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda.
Maykl Xoy Prezident Shavkat Mirziyoyevning TXIF-2023dagi nutqini qayd etib, O‘zbekiston fintech sohasida o‘z ishtirokini oshirayotganini ta’kidladi. Uning ta'kidlashicha, raqamli pullardan foydalanish butun ekotizimni yaratishi va kredit shartlarini yaxshilashi mumkin. Mutaxassisning qayd etishicha, elektron pullar kompaniyalarga ko‘proq kreditlar berish va jalb qilingan mablag‘lar miqdorini kamaytirish imkonini beradi. Iste'molchilar har doim pulni tez va qulay tarzda olishni xohlashadi va elektron pul buni amalga oshiradi. Ularning yordami bilan kredit olishni tezlashtirish va soddalashtirish mumkin, bu esa o'z navbatida qarz oluvchining kredit tarixiga ijobiy ta'sir qiladi.
“Bir necha yil oldin vaziyat boshqacha edi. Ilgari IT sohasiga bunday investitsiya kiritilmagan bo‘lsa, endilikda mamlakatimizda yangi ish o‘rinlari yaratuvchi kompaniyalar, universitetlar, tashkilotlar ko‘payib bormoqda. O‘sish kuzatilmoqda, O‘zbekistonda buning uchun barcha sharoitlar mavjud”, — dedi Maykl Xoy.

Эксперты инвестфорума в Ташкенте считают, что будущее за цифровыми деньгами
В первый день Ташкентского международного инвестиционного форума прошла панельная дискуссия на тему «Цифровые деньги: взгляд в будущее».
В ходе обсуждения рассмотрены перспективы развития цифровых денег и их влияние на банковское дело, финансы и общество в целом. Модератор – управляющий директор Trace Capital Holdings Тимоти Юн поинтересовался у спикеров, что они думают про развитие цифровых денег, какие есть положительные и негативные стороны у этого процессе, в том числе с точки зрения реалий Узбекистана. Какие проблемы решает этот современный способ взаиморасчета?
Заместитель председателя Центрального банка Республики Узбекистан Ильхом Абдугафаров отметил, что для населения цифровые деньги предоставляют такие преимущества, как скорость, безопасность и удобство. Стоимость проведения платежа снижается, что также является подспорьем для их использования у населения. Наличие финансовой доступности для потребителей также помогает развитию цифровых денег.
– Роль технологий – главенствующая, – говорит Ильхом Абдугафаров. – Со стороны ЦБ мы внедрили две платежные системы мгновенных платежей, которые выгодны в том числе для хозяйствующих субъектов. Запущена биометрическая идентификация, которая позволила не только проводить платежи, но и идентифицировать человека. Технологический прогресс и растущие потребности населения и бизнеса требуют еще большего развития в этом направлении. Для примера я вам скажу, если у нас работает 35 банков, то с ними конкурирует 54 платежные организации. Электронная коммерция увеличивается ежегодно в два раза. По сравнению с предыдущим отчетным годом, на 70 процентов пользователей стали больше открывать электронные кошельки.
Эксперт рассказал, что в ЦБ создано новое подразделение, которое работает с населением в регионах, в том числе старшим поколением, для развития финансовой грамотности.
Вице-президент, региональный менеджер по Центральной Азии и Азербайджану Кристина Дорос считает, что цифровые деньги сейчас стали важной частью нашей жизни благодаря цифровизации. Она считает условия в Узбекистане отличными благодаря наличию множества новых ниш и активному развитию технологий.
– Определенная часть нашей жизнь «прикована» к телефонам, вот почему такой интерес к цифровым деньгам. Развитие было стремительным. Люди раньше недооценивали цифровые деньги. 20 лет назад приходилось звонить или искать банк, чтобы получить кредит, приходить туда самому. Всё, что нужно сделать сейчас, это открыть приложение на смартфоне и запросить кредит. Конечно же, технологическое развитие играет важную роль в этом процессе. Быстрое развитие технологий позволяет создавать все более удобные и безопасные способы оплаты, что привлекает все больше пользователей. Кроме того, пандемия коронавируса как раз подтолкнула нас к тому, чтобы больше использовать цифровые деньги, потому что это удобно. Все это часть развития. В Узбекистане, считаю, много возможностей, в том числе и для развития технологий и цифровых платежей.
Сейчас электронные деньги находятся в стадии активного развития, и это объясняется несколькими факторами. Прежде всего, это развитие мобильных телефонов, которые теперь есть у многих. Именно это является важным фактором для развития электронных денег. Все большее количество людей используют мобильные устройства для оплаты различных услуг и товаров, что приводит к значительному росту объемов электронных денег.
Партнёр KPMG Фаррух Абдуллаханов отметил, что благодаря этому средству расчета мы можем в цифровой системе сберегать и приумножать свои финансы. Специалист сказал, что в Узбекистане есть огромный потенциал для этого направления, в том числе благодаря молодому поколению, которое неизбежно будет пользоваться цифровыми деньгами.
– Возникает вопрос, что бы мы могли предложить в качестве альтернативы цифровых денег? – говорит Фаррух Абдуллаханов. То есть, технологии уже идут вперед. В электронном формате легче выстроить уровень доверия с потребителями и прозрачность в плане обращения финансовых средств.
Специалист считает, что за последние пять лет есть прогресс по созданию фундамента для «взлета» страны.
Генеральный директор и основатель ZoodPay и ZoodMall Майкл Хой поделился историей развития компании в условиях меняющегося Узбекистана:
– Наш маркетплейс строится на основе кредитования. Мы предоставляем потребителю небольшие кредиты, а человеку с позитивной кредитной историей – большее количество финансовых средств. У нас такой микст между кредитной организацией и электронной коммерцией. Четыре года назад 85 процентов денежного обращения в Узбекистане осуществлялось наличными. Сейчас уже больше переходят на цифровые транзакции, то есть потребители получили возможность воспользоваться в том числе и электронной коммерцией. Бумажные деньги, в свою очередь, не позволяют быстро реагировать на изменения рынка и потребностей клиентов. Однако в цифровом пространстве все транзакции отслеживаются и сохраняются в базе данных, что дает возможность анализировать потребительские привычки и лучше предсказывать рыночные тенденции.
Вместе с тем, хотя бумажные деньги пока еще популярны в Узбекистане, все больше людей переходят на использование электронных, и это открывает новые возможности для их развития.
Майкл Хой отметил выступление президента Шавката Мирзиёева на ТМИФ-2023 и подчеркнул, что Узбекистан увеличивает свое присутствие в финтехе. Он подчеркивает, что использование цифровых денег может создать целую экосистему и улучшить условия кредитования. Специалист отмечает, что электронные деньги позволяют компаниям выдавать больше кредитов и снижать суммы заемных средств. Потребители всегда хотят получать деньги быстро и удобно, и электронные деньги позволяют это сделать. С их помощью можно ускорить и упростить получение кредита, что в свою очередь положительно сказывается на кредитной истории заемщика.
– Еще несколько лет назад ситуация была иная. Раньше не было таких инвестиций в IT, сейчас уже больше компаний, вузов, организаций в стране, которые предоставляют новые рабочие места. Происходит рост, и для него в Узбекистане есть все условия, – сказал Майкл Хой.