“Toshkent Pharma Park”ni rivojlantirish bo‘yicha ishlarning olib borilishi o‘rganildi
Joriy yilning 1-iyul kuni “Tashkent Pharma Park” innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmatsevtika klasterida investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov boshchiligida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Davlatimiz rahbari tomonidan farmatsevtika tarmog‘ida loyihalarni hayotga joriy qilish va istiqbolli vazifalarni amalga oshirish yuzasidan berilgan topshiriqlar ijrosi ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda vazirlik, farmatsevtika klasteri va uni rivojlantirish bo‘yicha Direksiyasi, ISSV huzuridagi Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi hamda “Asakabank” AJ rahbariyati ishtirok etdi.
Yig‘ilish chog‘ida klaster va sanoat zonasi hududida mahalliy va xorijiy investorlar tomonidan investitsiya obyektlarini qurish bo‘yicha ko‘rilgan choralari o‘rganildi. Tegishli rahbarlarning bajarilgan ishlar, xususan, klaster hududidagi Farmatsevtika texnika universiteti ilmiy-tadqiqot markazi va o‘quv binosi qurilishini jadallashtirish bo‘yicha hisobotlari tinglandi. Berilgan topshiriqlarning sifatli va o‘z vaqtida bajarilishi uchun barcha mas’ullar shaxsan javobgar ekanligi haqida ogohlantirildi.
Loyihalarni amalga oshirishning tasdiqlangan jadvallariga muvofiqligi ustidan har kuni monitoring olib borish, obyektlarni ishga tushirishni jadallashtirish uchun zarur resurslardan o‘z vaqtida foydalanish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ma’lumot uchun: “Tashkent Pharma Park” O‘zbekistondagi birinchi farmatsevtika klasteridir. Uning hududida bir qator loyihalarni amalga oshirish, jumladan, ilmiy-tadqiqot, ma’muriy va ishlab chiqarish obyektlarini qurish rejalashtirilgan. Klasterning umumiy maydoni 130 gektarga teng, shundan 90 dan ortig‘i farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish sanoat zonasi hisoblanadi.

Изучен ход работ по развитию «Tashkent Pharma Park»
1 июля этого года в инновационном научно-производственном фармацевтическом кластере «Tashkent Pharma Park» под руководством министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова состоялось совещание, в ходе которого был рассмотрен ход исполнения поручений, поставленных Главой государства по ускоренной реализации проектов и перспективных задач в фармацевтической отрасли.
В совещании приняли участие руководство Министерства, фармацевтического кластера и Дирекции по его развитию, Агентства развития фармацевтической отрасли при МИПТ и АО «Асакабанк».
В ходе совещания изучен ход работ по строительству отечественными и иностранными инвесторами на территории кластера и промышленной зоны инвестиционных объектов. Заслушаны отчёты ответственных руководителей о проделанной работе, в частности, по ускорению возведения на территории кластера Исследовательского центра и учебного корпуса Фармацевтического технического университета. Ответственные лица были предупреждены о персональной ответственности за качественное и своевременное исполнение поставленных задач.
Даны поручения проводить ежедневный мониторинг соответствия хода реализации проекта утвержденным графикам, своевременно задействовать необходимые ресурсы для ускоренного ввода объектов в эксплуатацию.
Для справки: «Tashkent Pharma Park» - первый в Узбекистане фармацевтический кластер. На его территории запланировано реализовать ряд проектов, включая строительство научно-исследовательских, административных и производственных объектов на территории 130,0 га, более 90 из которых – промышленная зона по производству фармацевтической продукции.