ISSV “O‘zbekiston — 2030” Strategiyasi bo‘yicha amaliy ishlarni davom ettirmoqda
“O‘zbekiston – 2030” Strategiyasi barqaror iqtisodiy yo‘l orqali aholi farovonligini ta’minlash, suv resurslari iqtisodiyoti va atrof-muhitni muhofaza qilish, samarali davlat boshqaruvini tashkil etish va boshqa mamlakatimizni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilab beruvchi asosiy, keng qamrovli hujjatdir.
Strategiyada belgilangan tegishli vazifalarni bajarish yuzasidan Investisiyalar, sanoat va savdo vazirligi tomonidan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, hududlarning investitsiya muhiti reytingini yaratish toʻgʻrisidagi farmoyishni amalga oshirish doirasida qisqa muddatda texnik shart (metodologiyasi, mezonlar va raqamli model) ishlab chiqilib, reytingning elektron platformasini ishlab chiqish va joriy etish choralari koʻrilmoqda.
Reytingning xolisona ekanligi uni hisoblash uchun foydalaniladigan juda ko‘p turli xil ma’lumotlarga asoslanadi. Bu, birinchi navbatda, vazirlik va idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlari va statistika tashkilotlari tomonidan jamlangan 70 ta statistik ma’lumotlar ko‘rsatkichlari bo‘yicha ma’lumotdir. Shuningdek, har bir hududdan 395 nafar ishtirokchi o‘rtasida 61 ko‘rsatkich bo‘yicha o‘tkazilgan so‘rov natijalari hamda vazirlik va idoralar, Tadbirkorlikni rivojlantirish assotsiatsiyasi, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va boshqa tashkilotlardan 10-15 nafar ekspertning fikridan foydalaniladi.
Reyting ikki yo‘nalish bo‘yicha hisoblanadi: investitsion salohiyat va ma’muriy samaradorlik, bu esa o‘z navbatida mehnat resurslari (23 ko‘rsatkich), tabiiy resurslar (4 ko‘rsatkich), moliyaviy resurslar (10 ko‘rsatkich), texnologik va innovatsion resurslar (5 ko‘rsatkich), infratuzilma (14 ko‘rsatkich), raqobatbardoshlik (10 ko‘rsatkich), normativ-huquqiy muhit (42 ko‘rsatkich), tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlovchi muassasa va tashkilotlarning mavjudligi kabi jihatlarni hisobga oladi.
Reytingning joriy etilishi investitsiya salohiyatini hamda hududlarning investitsiya muhitini yaxshilashga qaratilgan tezkor va strategik vazifalarni amalga oshirish samaradorligi, davlat organlarining investitsiya muhitini yaxshilash sohasidagi muammolarni hal etishdagi faoliyati, investitsiya muhiti va mamlakat hududlariga investitsiyalar oqimini oshirishni tez va samarali baholash imkonini beradi.
ISSV tomonidan amalga oshirilayotgan Strategiyaning yana bir maqsadi toʻqimachilik sanoatida iplarni qayta ishlash darajasini 100 foizga yetkazish va yuqori sifatli matolarga boʻlgan talabni qondirish uchun 400 ming tonna sintetik va aralash tola ishlab chiqarish boʻyicha chora-tadbirlar koʻrishdan iborat.
Bu yo‘nalish bo‘yicha qariyb 4 milliard dollarlik 340 ta loyiha ishlab chiqildi. Bu orqali 2030 yilga borib 3,6 milliard kv. m. gazlama va 670 ming tonna trikotaj mato ishlab chiqarish hajmiga erishish, deyarli toʻliq qayta ishlash va 20 milliard dollarlik tayyor mahsulot ishlab chiqarish hamda eksport salohiyatini yiliga 10 milliard dollargacha oshirishga erishish rejalashtirilgan.
Bugungi kunda 150 dan ortiq to‘qimachilik korxonalari ISO 14001, BSCI, Sedex, Oeko-tex Standard 100 kabi sertifikatlarga ega. Natijada qariyb 560 million dollarlik mahsulot 30 dan ortiq, jumladan, Germaniya, Ispaniya, Italiya, Belgiya, AQSh, Buyuk Britaniya va Turkiya kabi davlatlarga eksport qilinmoqda.
Bundan tashqari, sun’iy tola ishlab chiqarishni kengaytirish Dasturi ishlab chiqilib, unga ko‘ra 2023-2026-yillarda 4 ta yirik loyiha amalga oshirilmoqda. Xususan, “Buxoro Sintetik tola”, “Siyovush polimer”, “Merganteks” va boshqalar tomonidan yiliga 400 ming tonna sunʼiy tola ishlab chiqarish oʻzlashtiriladi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi “O‘zbekiston – 2030” Strategiyasining tegishli bandlarini amalga oshirish bo‘yicha ishlarni davom ettirmoqda.

MIIT continues to work on the implementation of the "Uzbekistan — 2030" Strategy
The "Uzbekistan — 2030" strategy is a fundamental, comprehensive document that defines such priority areas of our country’s development as ensuring the well-being of the population through sustainable economic growth, saving water resources and environmental protection, organizing effective public administration and others.
The Ministry of Investment, Industry and Trade is working systematically to fulfill the relevant tasks defined in the Strategy.
In particular, as part of the implementation of the instruction to create a rating of the investment climate of the regions, a technical task (methodology, criteria and digital model) has been developed in a short time, measures are being taken to develop and implement an electronic rating platform.
The objectivity of the rating is based on a large number of different data used for its calculation. This is, first of all, information on 70 indicators of statistical data aggregated by ministries and departments, local authorities and statistical organizations. The results of surveys of 395 participants from each region on 61 indicators and the opinion of 10-15 experts from ministries and departments, the Business Development Association, the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan and other organizations are also used.
The rating is calculated in two directions: investment potential and administrative efficiency, which in turn take into account such aspects as human resources (23 indicators), natural resources (4 indicators), financial resources (10 indicators), technological and innovative resources (5 indicators), infrastructure (14 indicators), competitiveness (10 indicators), regulatory environment (42 indicator), the presence of institutions and organizations to support business and others.
The introduction of the rating will make it possible to quickly and effectively assess the investment potential and the effectiveness of the implementation of operational and strategic tasks aimed at improving the investment environment of the districts, the activities of state bodies to solve problems in the field of improving the investment environment, increasing the inflow of investments to the regions of the country.
Another task of the Strategy implemented by MIIT is to take measures to ensure a 100% level of yarn processing in the textile industry and the production of 400 thousand tons of synthetic and mixed fiber to meet the demand for high–quality fabrics.
340 projects worth about $4 billion have been developed in this direction. Thanks to this, it is planned to achieve production volumes of 3.6 billion square meters of fabric and 670 thousand tons of knitted fabric by 2030, almost complete processing and production of finished products worth $20 billion and an increase in export potential to $10 billion per year.
Already today, more than 150 textile industry enterprises have ISO 14001, BSCI, Sedex, Oeko-tex Standard 100 certificates. As a result, products worth over $560 million are exported to more than 30 countries around the world, including Germany, Spain, Italy, Belgium, the USA, Great Britain and Turkey.
In addition, a program has been developed to expand the production of artificial fiber, according to which 4 major projects are being implemented in 2023-2026. In particular, the production of 400 thousand tons of artificial fiber per year will be mastered by Buxoro Sintetik tola, Siyovush polimer, Merganteks and others.
The Ministry of Investment, Industry and Trade continues to work on the implementation of the relevant points of the "Uzbekistan – 2030" Strategy.