O'zbekiston va Latviya o'rtasidagi o'zaro hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 19 avgust kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Latviya hukumati delegatsiyasining tashrifi doirasida O'zbekistonda bo'lib turgan Latviya Respublikasi qishloq xo'jaligi vaziri Kaspars Gerxards bilan uchrashuv o'tkazdi.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat o'rtasida qishloq xo'jaligi, oziq-ovqat sanoati, investitsiyalar, savdo, transport va logistika, shuningdek, boshqa ustuvor yo'nalishlar bo'yicha amaliy hamkorlikni rivojlantirishning dolzarb masalalari ko'rib chiqildi.
Tomonlar qishloq xo'jaligi investitsiyaviy sheriklikni yanada kengaytirish va ikki tomonlama savdo hajmini oshirishning ustuvor yo'nalishi bo'lishi mumkinligi haqida yakdil fikr bildirdilar.
Shuningdek, Latviyada O'zbekistonning 50 ta eksport qiluvchi kompaniyalari vakillari ishtirokida “Made in Uzbekistan” savdo missiyasini tashkil etish istiqbollarini muhokama qilindi. Missiyaning faoliyati davomida O'zbekistonning oziq-ovqat, kimyo, to'qimachilik, charm, vino, farmatsevtika va turizm sohalaridagi ishlab chiqarish va eksport salohiyati namoyish etiladi. Bundan tashqari, o'zbek tadbirkorlari Boltiqbo'yi mamlakatlari ishbilarmon doiralari vakillari bilan B2B muzokaralarida, “Riga Food 2022” xalqaro oziq-ovqat ko'rgazmasida va Rigadagi O'zbekiston-Latviya biznes forumida ishtirok etadilar.
Tomonlar o'zaro manfaatli ikki tomonlama munosabatlarning yangi istiqbolli yo'nalishlariga ham e'tibor qaratdilar. Farmatsevtika mahsulotlarini ishlab chiqarish, axborot texnologiyalari va oliy ta'limni rivojlantirish bo'yicha yangi loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Yaqin kelajakdagi hamkorlik rejalari, shuningdek, ikki mamlakatning tegishli vazirliklari va idoralari o'rtasida organik oziq-ovqat mahsulotlarini etishtirish va sertifikatlash, parranda go'shti va baliqni qayta ishlash bo'yicha tajriba almashishni o'z ichiga oladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ko'rib chiqilgan loyiha va tashabbuslarni ilgari surish bo'yicha hamkorlikni faollashtirishga kelishib oldilar.

Обсуждены перспективы развития взаимодействия между Узбекистаном и Латвией
19 августа текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провел встречу с министром земледелия Латвийской Республики Каспарсом Герхардсом, прибывшим в Узбекистан в рамках визита латвийской правительственной делегации.
В ходе встречи рассмотрены актуальные вопросы развития практического сотрудничества между двумя странами в сферах сельского хозяйства, пищевой промышленности, инвестиций, торговли, транспорта и логистики, а также по другим приоритетным направлениям.
Стороны сошлись во мнении, что сельское хозяйство может выступить локомотивом дальнейшего расширения инвестиционного партнерства, а также способствовать наращиванию объемов двусторонней торговли.
Стороны обсудили перспективы организации работы в Латвии торговой миссии «Made in Uzbekistan» с участием представителей 50 компаний-экспортёров Узбекистана. В ходе работы миссии будет представлен производственный и экспортный потенциал Узбекистана в продовольственной, химической, текстильной, кожевенной, винной, фармацевтической и туристической отраслях. Кроме того, узбекские предприниматели примут участие в B2B-переговорах с представителями бизнес-сообщества стран Балтии, Международной продовольственной выставке «Riga Food 2022» и в Узбекско-Латвийском бизнес-форуме в г.Риге.
Стороны также уделили внимание новым перспективным направлениям двустороннего сотрудничества, представляющим взаимный интерес. Обсуждены возможности для реализации новых проектов по производству фармацевтической продукции, развитию информационных технологий и высшего образования. Планы взаимодействия на ближайшую перспективу также включают регулярный обмен опытом между профильными министерствами и ведомствами двух стран в части выращивания органической и сертификации пищевой продукции, а также переработки мяса птицы и рыбы.
По итогам встречи стороны договорились об активизации взаимодействия по продвижению рассмотренных проектов и инициатив.