O'zbekiston va BAA o'rtasidagi investitsiyaviy hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 29 avgust kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev videokonferensaloqa tarzida Birlashgan Arab Amirliklarining energetika va infratuzilma vaziri Suxeyl Muhammad al-Mazrui bilan muzokaralar o'tkazdi.
Muzokaralar davomida ikki mamlakat o'rtasidagi investitsiyaviy munosabatlarning keng ko'lamli masalalari, shuningdek, strategik sheriklik va qo'shma loyihalarni amalga oshirishning asosiy yo'nalishlari bo'yicha o'zaro hamkorlikning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Tomonlar savdo-iqtisodiy sohada, shuningdek, an'anaviy va muqobil energetika, logistika, sog'liqni saqlash, qishloq xo'jaligi va turizm yo'nalishlarida jadal rivojlanayotgan hamkorlikni mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Muzokaralar davomida investitsiyalar sohasida o'zaro hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Ta'kidlanganidek, bugungi kunda qo'shma investitsiya portfeli umumiy qiymati 3 milliard dollarga yaqin bo'lgan 17 ta loyihadan iborat.
E'lon qilingan kapitali 1 milliard dollarni tashkil etuvchi O'zbekiston-BAA qo'shma investitsiya kompaniyasi faoliyatining natijalari yuqori baholandi. Kompaniya bugungi kunda 100 million dollardan ko'proq mablag'ni o'zlashtirgan. Shuningdek, Birlashgan Arab Amirliklarining Mubadala va Taka kompaniyalari tomonidan Talimarjon IESning mavjud bloklarini xususiylashtirish va negizida yangi energiya bloklarini qurish loyihasini amalga oshirish muhimligi ta'kidlandi. Shu nuqtai nazardan Toshkent shahrida huquqiy bitimlar imzolashga tayyorgarlik ko'rish muddatlari muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida O'zbekiston va BAA o'rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash maqsadida konstruktiv fikr almashishni davom ettirish bo'yicha kelishuvga erishildi.

Обсуждены перспективы узбекско-эмиратского инвестиционного сотрудничества
29 августа текущего года состоялись переговоры в формате ВКС заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева с министром энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов Сухейлом Мохаммедом аль-Мазруи.
В ходе переговоров был обсужден широкий спектр вопросов инвестиционного сотрудничества между двумя странами, а также практические аспекты взаимодействия по ключевым направлениям стратегического партнерства и реализации совместных проектов.
Стороны с удовлетворением отметили динамично развивающееся сотрудничество в торгово-экономической сфере, а также в направлении традиционной и альтернативной энергетики, логистики, здравоохранения, сельского хозяйства и туризма.
В ходе переговоров были обсуждены перспективы развития взаимодействия в инвестиционной сфере. Как отмечалось, на сегодняшний день совместный инвестиционный портфель состоит из 17 проектов общей стоимостью около 3 млрд долларов.
Высоко оценены результаты деятельности совместной Узбекско-Эмиратской инвестиционной компании, с объявленным капиталом
в 1 млрд долл., освоившей на сегодняшний день более 100 млн долл. Также отмечена была важность реализации проекта по приватизации эмиратскими компаниями Mubadala и ТАКА существующих
и строительству новых энергоблоков на базе Талимарджанской ТЭС, в этом контексте обсуждены сроки подготовки к подписанию в г.Ташкенте юридических соглашений.
По итогам переговоров достигнута договоренность продолжить конструктивный обмен мнениями в целях укрепления сотрудничества между Узбекистаном и ОАЭ.