Joriy yilning 27-sentabr kuni Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasining transport bo‘limi boshlig‘i Valter Nissler boshchiligidagi delegatsiya bilan barqaror xalqaro savdoning o‘sishi, transport yo‘laklari bo‘ylab yuk va yo‘lovchi tashish xavfsizligini mustahkamlash yo‘lida mamlakatimizning tranzit va transport salohiyatini yana-da mustahkamlashning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Logistika sohasida kichik va xalqaro biznes sohasini rivojlantirish, transport tizimini raqamlashtirish, shuningdek, yo‘l bo‘yi infratuzilma obyektlarini tashkil qilishga qaratilgan loyihalarga xorijiy investitsiyalarni jalb etish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Mazkur masalalarni Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz davlatlari bilan muhokama qilish maqsadida BMT YEIK ko‘magi bilan joriy yilning 26-27-oktyabr kunlari Toshkent shahrida SPEKA dasturi ishtirokchi davlatlari Ishchi guruhi yig‘ilishini o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Обсуждены вопросы дальнейшего повышения безопасности международных грузовых перевозок
27 сентября текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с делегацией Европейской Экономической Комиссии ООН во главе c Вальтером Нисслером, руководителем транспортного департамента ЕЭК.
На встрече обсуждены актуальные вопросы дальнейшего укрепления транзитного и транспортного потенциала Узбекистана в интересах устойчивого роста международной торговли, укрепления безопасности грузовых и пассажирских перевозок по транспортным коридорам страны.
Рассмотрены возможности привлечения иностранных инвестиций в проекты по развитию сектора малого и международного бизнеса в сфере логистики, цифровизации транспортной системы, а также созданию объектов придорожной инфраструктуры.
В целях синхронизации указанных мероприятий в странах Центральной Азии и Южного Кавказа, достигнута договоренность о проведении 26-27 октября текущего года в г.Ташкенте совещания Рабочей группы стран – участниц программы СПЕКА при поддержке ЕЭК ООН.