Hukumat komissiyasi Jizzax viloyatidagi investitsiya va eksport faoliyatini o'rganib chiqdi
Joriy yilning 13-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev boshchiligidagi hamda vazirliklar, idoralar va tijorat banklari rahbarlaridan iborat Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi investitsiya dasturlarini amalga oshirish va hududiy eksport hajmini ko'paytirish bo'yicha olib borilayotgan ishlarni o'rganish maqsadida Jizzax viloyatiga jo'nab ketdi.
Yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirish jarayonida Davlat komissiyasi a'zolari "World trading company" MCHJ, "Paxtakor teks" MCHJ, "Basalt wool" MCHJ, "ADM JIZZAX" MCHJ, "Farali textile", "Deya", "Jizzax kenteks" kompaniyalari hamda eksportga yo'naltirilgan turli xil mahsulotlarni ishlab chiqaradigan va ko'plab yangi ish o'rinlarini yaratgan boshqa ob'ektlarga tashrif buyurishdi.
Masalan, "Paxtakor teks" MChJda 470 kishi ishlaydi va uning mahsulotlari Rossiya, Turkiya, Polsha va MDH mamlakatlariga eksport qilinadi. "Basalt wool" MCHJ 193 mahalliy mutaxassisni ish bilan ta'minladi va yiliga ishlab chiqariladigan 32 ming tonna bazalt plitalaridan 20 mingtasini eksportga jo'natadi.
Mahalliy tadbirkorlar bilan muloqotda ham xususiy, ham tizimli muammolar aniqlanib, mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha takliflar bildirildi. Ko‘tarilgan barcha masalalarni hal etish choralarini ko‘rish va kompleks yechimlar tayyorlashda konstruktiv takliflar ishlab chiqish yuzasidan mutasaddi rahbarlarga maqsadli topshiriqlar berildi.
Shu kuni Jamshid Xodjayev rahbarligida Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, sarmoyalarni keng jalb etish, loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va aholi bandligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda investitsiya dasturi doirasida yil yakuniga qadar umumiy qiymati 688,3 million dollarlik 389 ta loyiha amalga oshirilishi, 8 ming 800 ta yangi ish o‘rni yaratilishi ta’kidlandi. Loyihalarni sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar ko‘rish yuzasidan mas’ul rahbarlarga topshiriqlar berildi.
Viloyatdagi eksport faoliyati natijalari ko‘rib chiqildi. Joriy yilning yanvar-sentyabr oylari yakunlariga ko‘ra, eksport hajmi 158,5 million dollarni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 5 foizga ko‘pdir. Eksport yetkazib berish bo‘yicha har kuni monitoring olib borish va yuzaga kelgan barcha muammolarni tezkorlik bilan hal etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha vazirlik, idoralar, tijorat banklari va mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlariga belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan qo‘shimcha topshiriqlar berildi.

Правительственная комиссия изучила инвестиционную и экспортную деятельность в Джизакской области
13 октября этого года Правительственная комиссия по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжaeва и в составе глав министерств, ведомств и коммерческих банков выехала в Джизакскую область для изучения хода работ по реализации инвестиционных программ и увеличению объёмов регионального экспорта.
В ходе объезда крупных инвестиционных проектов члены Правительственной комиссии побывали на предприятиях СП ООО «World trading company», ООО «Paxtakor teks», ООО «Basalt wool», ООО «ADM JIZZAX», компаний «Farali textile», «Deya», «Jizzax kenteks» и других объектах, выпускающих широкий ассортимент экспортоориентированной продукции и формирующих значительное количество новых рабочих мест.
Например, на ООО «Paxtakor teks» работают 470 человек, а его продукция экспортируется в Россию, Турцию, Польшу, страны СНГ. ООО «Basalt wool» обеспечило работой 193 местных специалиста и из производимых 32 тыс. тонн базальтовых плит 20 тыс. отправляет на экспорт.
В ходе бесед с предпринимателями на местах были выявлены как частные, так и системные проблемы и предложения по улучшению делового климата в стране. Ответственным руководителям даны адресные поручения принять меры по решению всех озвученных вопросов и выработать конструктивные предложения для дальнейшей подготовки комплексных решений.
В этот же день под руководством Жамшида Ходжаева состоялось совещание, посвященное обсуждению проводимой работы по социально-экономическому развитию Джизакской области, широкому привлечению инвестиций, своевременной реализации проектов, поддержке предпринимательства и обеспечению занятости.
В ходе совещания отмечено, что в рамках инвестиционной программы до конца года будет реализовано 389 проектов на сумму 688,3 млн долларов и создано 8800 новых рабочих мест. Ответственным руководителям дано поручение принять необходимые меры по своевременной реализации проектов.
Рассмотрены результаты экспортной деятельности в регионе. По итогам января-сентября этого года объемы экспорта составили 158,5 млн долларов, что на 5% больше аналогичного периода предыдущего года. Дано поручение по проведению ежедневного мониторинга экспортных поставок и оперативного решения всех возникающих вопросов.
По итогам встречи руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти даны дополнительные поручения по качественному исполнению поставленных задач.