Pokiston diplomatik missiyasi rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 27-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Pokiston Islom Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Ahmad Faruk bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish istiqbollari hamda o‘zaro hamkorlikni yanada faollashtirish masalalari ko‘rib chiqildi. Xususan, so‘nggi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlashning ijobiy dinamikasi qayd etildi.
Transport va logistika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari alohida ko‘rib chiqildi. Keyingi yillarda yuk tashish hajmi qariyb 5 barobar oshgani qayd etildi. Transport infratuzilmasini rivojlantirishni nazarda tutgan holda mavjud bo‘lgan imkoniyatlardan to‘liq foydalanish bo‘yicha chora-tadbirlarni ko‘rishga kelishildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar rejaga kiritilgan va yangi qo‘shma loyihalarni hayotga tatbiq qilish bo‘yicha kelgusidagi hamkorlik formatini kelishib oldilar hamda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni chuqurlashtirishga o‘zaro intilishlarini tasdiqladilar.

Состоялась встреча с главой дипломатической миссии Пакистана
27 июня текущего года министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Пакистан в Республике Узбекистан Ахмедом Фаруком.
В ходе переговоров рассмотрены перспективы развития двусторонних отношений и вопросы дальнейшей активизации взаимного сотрудничества. В частности, отмечалась положительная динамика двусторонней торговли между нашими странами, наблюдаемая в последние годы.
В отдельном порядке рассмотрены перспективы развития сотрудничества в сфере транспорта и логистики. Отмечен рост объемов грузоперевозок почти в 5 раз за последние годы. Достигнута договорённость о взаимном принятии мер по полноценному задействованию имеющегося потенциала, имея в виду развитие транспортной инфраструктуры.
В завершение встречи стороны согласовали формат дальнейшего взаимодействия в целях практической реализации запланированных и новых совместных проектов и подтвердили обоюдное стремление к углублению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между нашими странами.