China State Construction kompaniyasi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
Joriy yilning 4-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida vazir o‘rinbosari Oybek Xamraev va China Construction kompaniyasi direktori o‘rinbosari Syan Shangmou o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma'lumot uchun: CSCEC Construction and Engineering Corporation 1982 yilda tashkil etilgan bo'lib, dunyodagi eng yirik investitsiya va qurilish korporatsiyalari guruhi hisoblanadi va Xitoy hukumatiga bevosita bo'ysunadi. 2021 yilda CSCEC shartnomalarining umumiy qiymati 450,5 milliard dollarga yetdi. Kompaniya Fortune jurnalining 2021-yildagi reytingi bo'yicha dunyoning 500 ta eng yirik kompaniyalari orasida 13-o‘rinni egalladi.
Uchrashuvda Xitoy kompaniyasining O‘zbekistonda shahar va transport infratuzilmasini qurish sohalarida loyihalarni amalga oshirishda ishtirok etish istiqbollari muhokama qilindi.
Xitoy tomoni ushbu yo‘nalishlarda innovatsion ishlanmalar va ilg‘or tajribalarni joriy etgan holda loyihalarni birgalikda amalga oshirishga qiziqishini bildirdi. O‘z navbatida, O‘zbekiston tomoni Xitoy kompaniyasining mamlakatimizdagi sarmoyaviy tashabbuslari va kelgusi faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish doirasida hamkorlikni davom ettirish yuzasidan kelishuvga erishdilar.

Состоялась встреча с компанией China State Construction
4 марта этого года в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан состоялась встреча заместителя министра Ойбека Хамраева с заместителем директора China Construction Сян Шанмоу.
Справочно: Строительно-инженерная корпорация CSCEC была создана в 1982 году, является крупнейшей в мире группой инвестиционно-строительных корпораций и напрямую подчиняется правительству КНР. В 2021 году общая сумма контрактов CSCEC достигла 450,5 млрд долларов. Компания занимает 13-е место в списке 500 крупнейших компаний мира по версии журнала Fortune за 2021 год.
В ходе встречи обсуждены перспективы участия китайской компании в реализации проектов в Узбекистане в сфере строительства городской и транспортной инфраструктуры.
Китайской стороной озвучена заинтересованность в участии в совместной реализации проектов в указанных направлениях с внедрением инновационных разработок и передового опыта. В свою очередь, узбекской стороной выражена готовность к оказанию поддержки инвестиционных инициатив и дальнейшей деятельности китайской компании в нашей стране.
По итогам встречи сторонами достигнута договорённость о продолжении взаимодействия по подготовке совместных проектов.