Samarqandda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining 32-yillik yig‘ilishi boshlandi
Bugun, 16-may kuni Samarqand shahrida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) Boshqaruvchilar kengashining 32-yillik Yig‘ilishi o‘z ishini boshladi. Bu yilgi mavzu (Investing in Resilience) “Barqarorlik uchun sarmoya kiritish”, deb nomlandi.
Uch kun ichida Samarqand 73 ta davlatdan 2000 dan ortiq mehmonni qabul qiladi. Ular orasida xorijiy hukumatlar vakillari, transmilliy korporatsiyalar rahbarlari, xalqaro moliya institutlari va banklari rahbarlari, iqtisodiyot, investitsiyalar, moliya va texnologiyalar sohasidagi taniqli ekspertlar, jahonning yetakchi ommaviy axborot vositalari vakillari bor.
Yig‘ilish doirasida 50 dan ortiq panel muhokamalari, hamkorlik sessiyalari, yuqori darajadagi tadbirlar, matbuot anjumanlari, Bankning institutsional tadbirlari va boshqa iventlar o‘tkaziladi. Xalqaro savdo, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash, bozorlarni kengaytirish uchun raqamlashtirishning ahamiyati, YeTTBning “Yashil shaharlar” dasturini amalga oshirish, mintaqaviy iqtisodiyot istiqbollari - muhokama qilinadigan masalalar qatoridadir.
Tadbir doirasida biznes-forum, bir qator investitsiya bitimlari va shartnomalari imzolanadi. Birinchi kunning o‘zidayoq “O‘zsanoatqurilishbank” va YeTTB o‘rtasida moliyalashtirish liniyasini jalb qilish bo‘yicha Bitim, YeTTB va Mastercard inklyuziv o‘sish markazi o‘rtasida Memorandum, shuningdek, YeTTB va ACWA Power o‘rtasida imzolash marosimi rejalashtirilgan.
Bu hali boshlanishi. Ma’ruzachilar ta’kidlaganidek, tasdiqlanishi rejalashtirilgan hujjatlar ahamiyati, shuningdek, yuqori darajadagi mehmonlarning tadbirda ishtirok etishi xalqaro hukumat va sarmoyaviy doiralarning O‘zbekistonda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan muvaffaqiyatli institutsional islohotlar va o‘zgarishlarga bo‘lgan ishonchining oshishidan, mamlakatimizni ko‘proq o‘rganish va unga yaqin bo‘lish istagidan dalolar beradi.

The 32nd Annual Meeting of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development has started in Samarkand
Today, on May 16, the 32nd Annual Meeting of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has started its work in Samarkand. The main theme of this year is "Investing in Resilience".
Within three days, Samarkand will host more than 2,000 guests from 73 countries. Among them are representatives of foreign governments, heads of multinational corporations and international financial institutions and banks, well-known experts in the field of economics, investment, finance and technology, as well as representatives of the world's leading media.
Over 50 panel discussions, partner sessions, high-level events, press conferences, institutional meetings of the Bank and other events will be held within the framework of the meeting. Among the issues discussed are international trade, the development of renewable energy sources, support for small and medium-sized businesses, the importance of digitalization for expanding markets, the implementation of the EBRD's Green Cities program, and prospects for the regional economy.
On the sidelines of the event, a business forum will be held and a number of investment agreements and contracts will be signed. Already on the first day, an Agreement on attracting a financing line between Uzpromstroybank and the EBRD, a Memorandum between the EBRD and the Mastercard Inclusive Growth Center, and a partnership document between the EBRD and ACWA Power are planned for signing.
This is only the beginning. As noted by the speakers, a large number of documents planned for signing as well as the participation of high–level guests at the event are the result of the trusting attitude of international government and investment circles to the successful institutional reforms and transformations carried out in Uzbekistan in recent years in line with the desire to learn more and become closer to our country.