O‘zbekiston YeTTB Boshqaruvchilar kengashining Yillik yig‘ilishini o‘tkazishga tayyorlanmoqda
Joriy yilning 15-aprel kuni Samarqand shahrida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) Boshqaruvchilar kengashining 32-yillik yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha Tashkiliy qo‘mita yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Shu yilning 16-18-may kunlari Samarqand shahrida aksiyadorlari 71 davlat, shuningdek, Yevropa Ittifoqi va Yevropa investitsiya banki bo‘lgan YeTTB Boshqaruvchilar kengashining Yillik yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi. Tadbirda 2000 ga yaqin xorijiy hukumat vakillari, transmilliy korporatsiyalar rahbarlari, xalqaro moliya institutlari va banklari rahbarlari, iqtisodiyot, investitsiyalar, moliya va texnologiyalar sohasidagi ekspertlar, xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishi kutilmoqda. Tadbir davomida jahon iqtisodiyotida kuzatilayotgan tendensiyalar muhokama qilinadi, shuningdek, Bank amaliyoti va moliyaviy faoliyati bilan bog‘liq institutsional masalalar ko‘rib chiqiladi. Yig‘ilish doirasida xalqaro ishbilarmon doiralar vakillari ishtirokida biznes-forum ham oʻtkaziladi.
Tashkiliy qo‘mita raisi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Sardor Umurzakov ushbu tadbirni o‘tkazish joyi sifatida mamlakatimiz tanlanishi O‘zbekistonning YeTTB uchun hamkor davlat sifatida muhim ahamiyat kasb etishi, Bank bilan ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani, shuningdek, YeTTB aktsiyadorlari tomonidan O‘zbekistonning keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishdagi muvaffaqiyatining e’tirof etilganidan dalolat berishini qayd etdi.
Xalqaro ishbilarmon doiralarda O‘zbekistonning nufuzini yanada mustahkamlash, mamlakatimizning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, xalqaro moliya institutlari va tashkilotlari bilan o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish nuqtai nazaridan mazkur tadbirni yuqori saviyada o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Yig‘ilish davomida yirik tadbirga tayyorgarlik ishlarining joriy holati o‘rganildi, uni tashkil etish bilan bog‘liq masalalar yechimlari ishlab chiqildi, bo‘lajak Yig‘ilish kun tartibi batafsil muhokama qilindi, mas’ul vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorlik qilish algoritmlari belgilab olindi.
Tadbir yakunlari boʻyicha masʼul rahbarlarga Yigʻilishning ishbilarmonlik dasturini shakllantirish, shahar infratuzilmasini tayyorlash, xorijiy delegatsiyalar vakillari xavfsizligini taʼminlash, shuningdek, rasmiy va norasmiy tadbirlarni tashkil etish boʻyicha manzilli topshiriqlar berildi.

Узбекистан готовится к проведению Ежегодного заседания Совета управляющих ЕБРР
15 апреля текущего года в г. Самарканде состоялось заседание Организационного комитета по подготовке к проведению 32-го Ежегодного заседания Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
Ежегодное заседание Совета управляющих ЕБРР, акционерами которого является 71 страна, а также Европейский союз и Европейский инвестиционный банк, состоится 16-18 мая текущего года в Самарканде. Ожидается, что в мероприятии примут участие около 2000 представителей иностранных правительств, глав транснациональных корпораций, руководителей международных финансовых институтов и банков, экспертов в сфере экономики, инвестиций, финансов и технологий, представителей зарубежных СМИ. В ходе заседания будут обсуждаться текущие тенденции в глобальной экономике, а также рассматриваться институциональные вопросы, связанные с операционной и финансовой деятельностью Банка. На полях заседания также пройдет бизнес-форум с участием представителей международных деловых кругов.
Председатель оргкомитета, руководитель Администрации Президента Республики Узбекистан Сардор Умурзаков отметил, что выбор страны в качестве площадки для проведения данного мероприятия свидетельствует о ключевом значении Узбекистана для ЕБРР в качестве страны-партнера, динамичном развитии многопланового сотрудничества с Банком, а также о признании акционерами ЕБРР успехов Узбекистана в осуществлении масштабных социально-экономических реформ.
Подчеркнута важность проведения мероприятия на высоком уровне в контексте дальнейшего укрепления имиджа Узбекистана в международном деловом сообществе, повышения инвестиционной привлекательности страны и углубления взаимодействия с международными финансовыми институтами и организациями.
В ходе заседания было изучено текущее состояние подготовки, проработаны имеющиеся вопросы в части организации мероприятия, предметно обсуждена повестка заседания, а также определены алгоритмы взаимодействия ответственных министерств и ведомств.
По итогам обсуждения ответственным руководителям были также даны адресные поручения по формированию деловой программы заседания, подготовке городской инфраструктуры, обеспечению безопасности представителей иностранных делегаций, а также организации официальных и неформальных мероприятий.