O‘zbekiston va Qirg‘iziston ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga tayyor
Joriy yilning 24-yanvar kuni O‘zbekiston hukumati delegatsiyasining tashrifi doirasida Bishkek shahrida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Qirg‘iziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari Baxit Toroboyev va iqtisodiyot va savdo vaziri Doniyor Amangeldiyev bilan uchrashdi. Muloqotda o‘zaro hamkorlikning dolzarb masalalari tomonlar diqqat markazida bo‘ldi.
Qirgʻiziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisining oʻrinbosari Baxit Toroboyev bilan suhbat chogʻida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Qirgʻiziston Respublikasiga boʻlajak davlat tashrifining ahamiyati taʼkidlandi. Tashrif ikki davlat oʻrtasidagi strategik sheriklikni chuqurlashtirish va kengaytirishga kuchli turtki berishi kutilmoqda.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida biznes-forum o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish ishlari ko‘rib chiqildi. Tomonlar forum davomida imzolanishi rejalashtirilgan investitsiya bitimlari va savdo shartnomalari roʻyxatini sinxronlashtirdilar. Kimyo va toʻqimachilik sanoati, mashinasozlik, farmatsevtika, charm-poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarish, qurilish materiallari, elektrotexnika, shuningdek, energetika, qishloq xoʻjaligi, transport, logistika va turizm kabi sohalar hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlari etib belgilandi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi izchil ortib borayotgani taʼkidlandi. So‘nggi 6 yil ichida ikki tomonlama savdo 8 barobar oshib, 2022-yilda 1,3 milliard dollarga yetdi. Yaqin kelajakda ushbu ko‘rsatkichni 2 milliard dollarga yetkazish boʻyicha qator aniq amaliy choralar koʻrishga tayyorlik bildirildi.
Qirg‘iziston Respublikasi iqtisodiyot va savdo vaziri Doniyor Amangeldiev bilan uchrashuvda tijorat avtomobillari va yengil avtomobillar ishlab chiqarishni tashkil etish, yigiruv va to‘qimachilik korxonalarini qurish va kengaytirish, qurilish materiallari ishlab chiqarish bo‘yicha yirik qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Tadbirkorlarga tegishli shartnoma va bitimlar tuzishda ko‘maklashish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Tomonlar, shuningdek, qishloq xoʻjaligi sohasida, yaʼni ikki davlat hududlarida intensiv bogʻlar va yuqori texnologiyali issiqxonalar barpo etishga qaratilgan investitsiya loyihalarini birgalikda amalga oshirishga kelishib oldilar. Shu maqsadda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish joylari, shuningdek, ikki davlat xususiy korxonalari orqali tashabbuskorlar bir hafta muddatda belgilanadi.
Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi loyihasini tayyorlash masalasi alohida ko‘rib chiqildi. Loyihaning har bir bosqichini amalga oshirishning aniq muddatlari ko‘rsatilgan “Yo‘l xaritasi”ni imzolash bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Узбекистан и Кыргызстан готовы к наращиванию многопланового взаимодействия
24 января текущего года в г.Бишкеке в рамках визита правительственной делегации Узбекистана состоялись встречи министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова с заместителем Председателя Кабинета Министров Кыргызской Республики Бакытом Торобаевым и министром экономики и коммерции Данияром Амангельдиевым. В центре внимания сторон - актуальные вопросы двустороннего взаимодействия.
В ходе беседы с заместителем Председателя Кабинета Министров Кыргызской Республики Бакытом Торобаевым была подчеркнута важность предстоящего государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Республику Кыргызстан, результаты которого, как ожидается, придадут мощный импульс углублению и расширению стратегического партнёрства между двумя странами.
Рассмотрена работа по подготовке к проведению бизнес-форума с участием представителей деловых кругов Узбекистана и Кыргызстана. Стороны синхронизировали перечень инвестиционных соглашений и торговых контрактов, планируемых к подписанию во время форума. В качестве приоритетных направлений сотрудничества обозначены химическая и текстильная промышленности, машиностроение, производство фармацевтической, кожевенно-обувной продукции, стройматериалов, электротехники, а также сферы энергетики, сельского хозяйства, транспорта, логистики и туризма.
Отмечен последовательный рост объемов двусторонней торговли между двумя странами. За последние 6 лет взаимный товарооборот увеличился в 8 раз, достигнув 1,3 млрд долларов в 2022 году. Выражена готовность принять ряд конкретных практических мер по увеличению показателей до 2 млрд долларов в ближайшей перспективе.
На встрече с министром экономики и коммерции Кыргызской Республики Данияром Амангельдиевым рассмотрены возможности реализации крупных совместных проектов по организации производства коммерческой техники и легковых автомобилей, строительству и расширению прядильных и текстильных предприятий, выпуску строительных материалов.
Достигнута договоренность оказывать содействие предпринимателям в заключении соответствующих контрактов и соглашений.
Стороны также договорились о совместной реализации инвестиционных проектов в сфере сельского хозяйства, имея в виду создание интенсивных садов и высокотехнологичных тепличных хозяйств на территориях двух стран. В этих целях в недельный срок будут определены локации реализации совместных проектов, а также инициаторы по линии частных предприятий двух стран.
Отдельно рассмотрен ход подготовки проекта строительства железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан». Достигнута договорённость о подписании пошаговой «Дорожной карты» с указанием конкретных сроков реализации каждого этапа проекта.
Обсуждены перспективы претворения в жизнь совместных проектов в сфере энергетики, имея в виду реализацию проекта по строительству Камбаратинской ГЭС-1. Достигнута договоренность об ускорении принятия необходимых документов и разработки технико-экономической документации.
В завершении встреч стороны согласовали формат дальнейшего взаимодействия в целях ускоренной реализации обсужденных проектов и инициатив.