O‘zbekiston Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki Boshqaruvchilar kengashining 8-yillik yig‘ilishida ishtirok etmoqda
Joriy yilning 25-sentabr kuni Misrning Sharm al-Shayx shahrida Osiyo infratuzilmaviy investitsiya banki Boshqaruvchilar kengashining 8-yillik yig‘ilishi o‘z ishini boshladi, u joriy yilda “Murakkab dunyoda barqaror rivojlanish” umumiy shiori ostida o‘tkazilmoqda.
Yig‘ilishning kun tartibidagi savollarga muvofiq, 25-26 sentabr kunlari “Infratuzilma sohasida investitsiyalar yetishmovchiligini bartaraf etishda xalqaro moliya institutlarining roli” va “Markaziy Osiyoning suv-energetika muammosi: O‘zbekistonda barqaror rivojlanishni ta’minlash” mavzularida sessiyalar bo‘lib o‘tdi.
Bundan tashqari, Bank Boshqaruvchilari o‘rtasida biznes-sessiya boʻlib oʻtdi, unda Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri, Oʻzbekiston Respublikasidan OIIB Boshqaruvchisi Laziz Kudratov ishtirokchilarni O‘zbekistonda investitsiya va tadbirkorlik faoliyati uchun yaratilgan qulay sharoitlar, joriy etilgan imtiyoz va preferensiyalar, shuningdek, mamlakatimizda konstitutsiyaviy darajada o‘rnatilgan investorlar huquqlarining kafolatlari bilan batafsil tanishtirdi.
Shu bilan birga, hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha qator konstruktiv takliflar bildirildi. Xususan, davlat va xususiy loyihalarini moliyalashtirish hajmini oshirish, ta’lim va inson kapitalini rivojlantirish sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, O‘zbekiston orqali o‘tuvchi xalqaro transport yo‘laklarini yaratish bo‘yicha loyihalarni moliyalashtirish taklif etildi.
O‘zbekiston Respublikasining Bankning navbatdagi Yillik yig‘ilishini 2024-yil 25-26-sentabr kunlari Samarqand shahrida o‘tkazish bo‘yicha taklifini ma’qullash to‘g‘risida OIIB Boshqaruv kengashining qabul qilgan qarori yig‘ilishning asosiy masalalaridan biri bo‘ldi.
Ovoz berish natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi vakili Laziz Kudratov OIIB Boshqaruv kengashi raisi etib saylandi.
- “Bank Kengashi Bankning navbatdagi yillik yig‘ilishini Samarqand shahrida o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilganidan chin dildan xursandman. O‘zbekiston bunday tadbirlarni xalqaro miqyosda o‘tkazish bo‘yicha katta tajribaga ega va tadbirimiz yuqori saviyada o‘tishiga ishonaman” – deydi OIIB Prezidenti Szin Litsyun.
Tadbir doirasida respublikaning sarmoyaviy va sayyohlik salohiyatini yaqqol namoyish etuvchi O‘zbekiston milliy stendi tashkil etildi.
Tadbir davomida Laziz Kudratov Osiyo infratuzilmaviy investitsiya banki rahbariyati bilan uchrashdi.
Tomonlar energetika, infratuzilmani rivojlantirish, transport va tibbiyot kabi yo‘nalishlarda umumiy qiymati 2,4 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 13 ta loyihani o‘z ichiga olgan OIIBning O‘zbekistondagi joriy investitsiyaviy faoliyati o‘sishining ijobiy dinamikasini olqishladilar.
Bank rahbariyati Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan maʼmuriy islohotlarni yuqori baholadi va OIIB mamlakatimiz bilan hamkorlik koʻlamini yanada kengaytirish boʻyicha ishlarni davom ettirishga tayyorligini bildirdi.
Shu oʻrinda davlat kafolatisiz loyihalarni moliyalashtirish hajmining izchil o‘sishi ta’kidlandi.
Ma’lumot uchun: 2023-yil mart oyidan shu kungacha bank energetika loyihalarini amalga oshirish doirasida davlat kafolatisiz 415 million dollarlik 3 ta kredit liniyasini ma’qulladi.
Muzokaralar natijasida tomonlar qo‘shma loyihalarni sifatli amalga oshirish va hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini ishlab chiqishga qaratilgan faol hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.

Узбекистан принимает участие в работе 8-го Ежегодного Заседания Совета управляющих АБИИ
25 сентября этого года в египетском городе Шарм-эль-Шейх начало свою работу 8-е Ежегодное заседание Совета управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, которое в этом году проходит под общей темой «Устойчивое развитие в сложном мире».
В соответствии с повесткой заседания, 25-26 сентября состоялись сессии «Роль международных финансовых институтов в преодолении дефицита инвестиций в инфраструктурный сектор» и «Водно-энергетический вызов Центральной Азии: формирование устойчивого развития в Узбекистане».
Кроме того, прошла бизнес-сессия Управляющих Банка, в ходе которой министр инвестиций, промышленности и торговли, Управляющий АБИИ от Республики Узбекистан Лазиз Кудратов подробно ознакомил участников с созданными в Узбекистане комфортными для инвестиционной и предпринимательской деятельности условиями, внедрёнными льготами и преференциями, а также закреплёнными на конституционном уровне гарантиями прав инвесторов в нашей стране.
Вместе с тем, был озвучен ряд конструктивных предложений по дальнейшему расширению сотрудничества, а именно: увеличение объемов несуверенного финансирования проектов, расширение сотрудничества в сфере образования и развития человеческого капитала, в том числе молодёжи, а также финансирование проектов по созданию международных транспортных коридоров, проходящих через Узбекистан.
Одно из главных событий заседания - принятие резолюции Совета управляющих АБИИ об одобрении предложения Республики Узбекистан по проведению следующего ежегодного заседания Банка в г. Самарканде 25-26 сентября 2024 года.
По итогам проведённого голосования, Управляющий от Республики Узбекистан Лазиз Кудратов был избран председателем Совета Управляющих АБИИ.
Президент АБИИ Цинь Лицюнь отметил: «Искренне рад, что Советом Банка принято решение по проведению следующего ежегодного заседания Банка в г. Самарканде. Узбекистан обладает богатым опытом в проведении подобных мероприятий международного масштаба, и я уверен, что наше мероприятие пройдёт на высочайшем уровне».
В рамках мероприятия была организована работа национального стенда Узбекистана, наглядно демонстрирующего инвестиционный и туристический потенциал республики.
На полях мероприятия министр Лазиз Кудратов провел встречу с руководством Азиатского банка инфраструктурных инвестиций.
Стороны с удовлетворением отметили положительную динамику роста объемов текущего инвестиционного портфеля АБИИ в Узбекистане, который насчитывает 13 проектов на общую сумму более 2,4 млрд долларов в таких сферах как энергетика, инфраструктурное развитие, транспорт и медицина.
Руководство Банка высоко оценило проводимые в Узбекистане административные реформы и заверило в готовности АБИИ продолжить работу по дальнейшему расширению масштабов сотрудничества с нашей страной. В данном контексте подчёркнут поступательный рост объемов финансирования проектов без государственной гарантии.
Справочно: С марта 2023 года Банком одобрены 3 кредитные линии без государственной гарантии на сумму 415 млн долларов в рамках реализации проектов в сфере энергетики.
По итогам переговоров стороны договорились продолжить активное взаимодействие, направленное на качественную реализацию текущих совместных проектов и выработку новых направлений сотрудничества.