Farg'ona viloyatidagi Uzsungwoo qo'shma korxonasida Markaziy Osiyoda yagona bo‘lgan 10 million dollarlik loyiha qiymatiga ega metallarga qizdirilgan holda ishlov berish liniyasi foydalanishga topshirildi.
Ochilish marosimida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining viloyat boshqarmasi rahbariyati ishtirok etdi.
Ob'yekt to'liq avtomatlashtirilgan bo'lib, eng yangi texnologiyalar asosida ishlaydi va Schuler, Prima Power, Benteler, Aotto kabi kabi dunyoning eng old mashinasozlik kompaniyalarida ishlab chiqarilgan po‘lat o‘ramdan kerakli o‘lcham olish, qizdirib presslash, lazerda kesish uskunalari bilan jihozlangan.
Yangi liniyaning ishga tushirilishi natijasida 120 ta yangi ish o'rinlari yaratildi va korxonaning yillik ishlab chiqarish hajmi 95 million dollarga oshdi. Metallarga qizdirilgan holda ishlov berish liniyaning o'zida yiliga 19 million dollardan ortiq 2,4 million dona mahsulot ishlab chiqariladi.
Yangi texnologik jarayon, shuningdek, mamlakatimizda ishlab chiqariladigan Tracker va Onix avtomobillari uchun 20 turdagi butlovchi qismlarni mahalliylashtirishga imkon beradi.
Ma'lumot uchun: Uzsungwoo MCHJ qo‘shma korxonasining tashkil etilgan 2012 yildan buyon viloyatimizga kiritgan investitsiyalari hajmi qariyb 60 million dollarga yetdi. O‘zbekiston avtomobil sanoatida mustahkam o‘ringa ega korxonada 10 yildan buyon yurtimizda ishlab chiqarilayotgan avtomobillar uchun katta va o‘rta o‘lchamdagi 300 dan ortiq nomdagi shtamp-payvandlangan qismlar ishlab chiqariladi. Korxonada faoliyat yuritayotgan ishchilar soni 900 nafardan oshdi.

В Фергане состоялась торжественная церемония запуска единственной в Центральной Азии линии по термической обработке металла
На совместном предприятии Uzsungwoo в Ферганской области сдан в эксплуатацию единственный в Центральной Азии цех по термической обработке металла проектной стоимостью 10 млн долларов.
В церемонии открытия приняло участие руководство областного управления Министерства инвестиций и внешней торговли.
Цех полностью автоматизирован, работает на основе новейших технологий и оснащен оборудованием для резки, горячего прессования и лазерной резки металла от таких ведущих мировых производителей, как Schuler, Prima Power, Benteler, Aotto.
В результате запуска новой линии создано 120 новых рабочих мест, а годовой объем производства предприятия достигнет 95 миллионов долларов. Мощность самой линия обработки чугуна составляет 2,4 миллиона изделий на сумму более 19 миллионов долларов в год.
Новый технологический процесс также позволит локализовать 20 видов комплектующих для автомобилей Tracker и Onix, выпускаемых в нашей стране.
Справочно: со времени своего создания в 2012 году СП Uzsungwoo LLC инвестировало в область около 60 миллионов долларов. Предприятие, занимающее прочные позиции в автомобильной промышленности Узбекистана, уже 10 лет производит более 300 наименований штампосварных деталей для больших и средних автомобилей. Здесь обеспечены работой 900 специалистов.