Poytaxtimizda “O‘zbekiston 2023: Iqtisodiyot va investitsiyaviy faolliyat istiqbollari” mavzusida vebinar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 27-fevral kuni Yevropa-O‘zbekiston iqtisodiy hamkorlik assotsiatsiyasi (EUROUZ) tomonidan davlat va xalqaro moliya institutlari, Yevropaning tegishli savdo palatalari va tadbirkorlar uyushmalari bilan hamkorlikda tashkil etilgan “O‘zbekiston 2023: Iqtisodiyot va investitsiyaviy faolliyat istiqbollari” mavzusida onlayn vebinar bo‘lib o‘tdi. Vebinarda ishtirok etish uchun Yevropaning 280 dan ortiq kompaniyalari vakillari roʻyxatdan oʻtdi.
Vebinarda ma’ruzalari bilan O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Sarvar Hamidov, Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston Respublikasidagi delegatsiyasi rahbari Sharlotta Adrian, Yevropa Komissiyasining Savdo bo‘yicha Bosh direktorati bo‘limi rahbari Nele Eichhorn, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) mintaqa bo‘yicha yetakchi iqtisodchisi Erik Livni, Osiyo taraqqiyot banki (OTB) huzuridagi O‘zbekistonning doimiy missiyasi katta iqtisodchisi Begzod Jalilov, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Investitsiyalarni rag‘batlantirish agentligi direktori Murat Mirzayev.
MIITdan ma’ruzachi o‘z nutqida ishtirokchilarni O‘zbekistonda davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish va milliy soliq tizimining shaffofligini ta’minlashga qaratilgan so‘nggi ma’muriy islohotlar bilan tanishtirdi. Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi qator muhim kelishuvlarga asoslangan Yevropa Ittifoqi bilan munosabatlarning yuqori darajasi va hamkorlikning ijobiy dinamikasi alohida ta’kidlandi.
So‘zga chiqqanlar tomonidan mamlakatimizda erishilgan iqtisodiy yutuqlar, ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli aloqalarni qo‘llab-quvvatlash borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlar ham alohida ta’kidlandi. Mamlakatimiz uchun GSP+ maqomini olishda, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishini qo‘llab-quvvatlashda hamda Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni rivojlantishda YeIning roli alohida ta’kidlandi.
YETTB va OTB mintaqaviy iqtisodchilarining hisobotlari tinglanib, ularda O‘zbekistonni 2023-yilda rivojlantirishning asosiy masalalari va imkoniyatlari, shuningdek, o‘tgan 5 yilda amalga oshirilgan islohotlar natijasida mamlakatimizda ochilayotgan istiqbollar ko‘rib chiqildi. Xususan, mashinasozlik, elektronika, qishloq xo‘jaligi kabi tarmoqlarni yanada rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratilgani va bu, o‘z navbatida, tashqi savdo aylanmasining oshishiga zamin yaratgani ta’kidlandi.
Investitsiyalarni rag‘batlantirish agentligining bo‘lajak mahalliy va xalqaro investorlarni qo‘llab-quvvatlash hamda O‘zbekistonning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish maqsadida YeI komissiyasi bilan hamkorlikni davom ettirishga tayyorligi bildirildi.
Ma’lumot uchun: Yevropa-O‘zbekiston iqtisodiy hamkorlik assotsiatsiyasi (EUROUZ) Yevropaning rasman tan olingan notijorat birlashmasi bo‘lib, to‘liq a’zolik to‘lovlari hisobidan moliyalashtiriladi. Bosh qarorgohi Bryusselda va vakolatxonasi Toshkentda joylashgan. EUROUZ xalqaro biznes assotsiatsiyasi va O‘zbekistondagi Yevropa savdo palatasi bo‘lib, o‘z a’zolariga bozorlarni o‘rganish, mustahkam ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish hamda davlat va biznes o‘rtasida muloqotni rivojlantirishga har tomonlama yordam beradi.

В Ташкенте прошёл вебинар на тему «Узбекистан 2023: Перспективы экономики и инвестиционной деятельности»
27 февраля текущего года состоялся онлайн-вебинар «Узбекистан 2023: Перспективы экономики и инвестиционной деятельности», организованный Европейско-Узбекской Ассоциацией по Экономическому Сотрудничеству (EUROUZ) в партнерстве с государственными и международными финансовыми институтами, ключевыми европейскими торговыми палатами и бизнес-ассоциациями. Для участия в вебинаре зарегистрировались представители более чем 280 европейских компаний.
Докладчиками вебинара выступили: Сарвар Хамидов – заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан; Шарлотт Адриан – глава делегации Европейского Союза в Республике Узбекистан; Неле Эйххорн – руководитель подразделения генерального директората по торговле Европейской комиссии; Эрик Ливни – ведущий региональный экономист Европейского Банка Реконструкции и Развития (ЕБРР); Бегзод Джалилов – Старший экономист резидентской миссии Узбекистана при Азиатском Банке Развития (АБР); Мурат Мирзаев – Директор агентства по продвижению инвестиций при Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан.
В своём выступлении спикер от МИПТ ознакомил участников с последними административными реформами Узбекистана, способствующими повышению эффективности государственного управления и обеспечению прозрачности национальной налоговой системы. Был подчёркнут высокий уровень взаимоотношений и положительная динамика сотрудничества с Европейским Союзом, в основе которых лежит ряд важных соглашений между ЕС и Узбекистаном.
Спикерами также были отмечены экономические достижения нашей страны и меры, принятые для поддержки взаимовыгодных отношений бизнес-кругов. Была подчёркнута роль ЕС в получении нашей страной статуса GSP+, поддержке вступления Узбекистана в ВТО и взаимодействии между Европейским Союзом и Центральной Азии.
Заслушаны отчеты региональных экономистов ЕБРР и АБР, которые рассмотрели ключевые вызовы и возможности для развития Узбекистана в 2023 году, а также перспективы, открывающиеся перед страной в результате реформ, проведенных за последние 5 лет. В частности, созданы благоприятные условия для большего развития таких отраслей, как машиностроение, электроника и сельское хозяйство, что в свою очередь способствовало увеличению внешнеторгового оборота.
Выражена готовность Агентства по продвижению инвестиций поддержать потенциальных местных и международных инвесторов и продолжить взаимодействие с комиссией ЕС в целях повышения инвестиционной привлекательности Узбекистана.
Справочно: Европейско-Узбекская Ассоциация по Экономическому Сотрудничеству (EUROUZ) – официально признанная европейская некоммерческая ассоциация, полностью финансируемая членскими взносами, со штаб-квартирой в Брюсселе и офисом в Ташкенте.  EUROUZ является международной бизнес-ассоциацией и европейской торговой палатой в Узбекистане, оказывающей всестороннюю поддержку своим членам для определения их целевого рынка, установления прочных деловых связей и обеспечения диалога между государством и бизнесом.