“Davlat muassasalari uchun gender tenglik nishoni” dasturi Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida birinchi bo‘lib O‘zbekistonda amalga oshirilmoqda
Kuni kecha Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi BMT TD, Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda “Davlat muassasalari uchun gender tenglik nishoni” dasturi bo‘yicha ishchi guruh uchrashuvi o‘tkazildi.
Mazkur dastur mamlakatimizda xotin-qizlar hamda erkaklar huquq va imkoniyatlarini yanada kengaytirish, davlat muassasalari o‘rtasida gender tenglik targ‘ibotini amalga oshirishdan iborat. Ushbu dastur Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida birinchi bo‘lib O‘zbekistonda amalga oshirilmoqda.
Tadbirda so‘zga chiqqan Senatning Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi raisi Malika Qodirxonava mamlakatimizda gender tenglikka alohida e’tibor berilayotgani, xususan, davlat boshqaruvi organlarida ayollarning ulushi yildan-yilga ortib borayotganini ta’kidladi.
Xususan, mamlakatimiz gender tenglik masalasida 2014-yilgi saylovlarda 193 mamlakat orasidan 128-o‘rinda edi. 2019-yilgi saylovga kelib 37-o‘ringa ko‘tarildi. Bugungi kunda parlamentimizda ayollar ulushi 33 foizni tashkil etmoqda, ya’ni Oliy Majlisning Qonunchilik palatasi 150 deputatidan 48 nafari, Senatning 100 nafar senatoridan 24 nafari ayollardir.
Yurtimizda 2030-yilgacha bo‘lgan davrda gender tenglikka erishish strategiyasi qabul qilingan. Unda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng imkoniyatlar yaratishga katta e’tibor berilgan. Mazkur Strategiya bugungi kunda ham hayotga izchillik bilan tatbiq etilmoqda.
Shuningdek, tadbirda vazirlik tizimida maxsus platforma tashkil etilishi, bu orqali xodimlar gender tenglik masalalariga doir o‘zini qiziqtirgan savol va takliflarini bildirib borishlari mumkinligi aytildi.

Программа «Знак гендерного равенства для государственных учреждений» впервые среди государств Центральной Азии реализуется в Узбекистане
Вчера Комитетом Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства совместно с ПРООН, Министерством экономики и финансов проведена встреча рабочей группы по программе «Знак гендерного равенства для государственных учреждений».
Программа направлена на дальнейшее расширение прав и возможностей женщин и мужчин в нашей стране, пропаганду гендерного равенства между государственными учреждениями. Данная программа впервые среди государств Центральной Азии реализуется в Узбекистане.
Выступая на мероприятии, председатель Комитета Сената по вопросам обороны и безопасности Малика Кадирханова отметила, что гендерному равенству в нашей стране уделяется особое внимание, в частности, доля женщин в органах государственного управления увеличивается с каждым годом.
В частности, на выборах 2014 года наша страна по вопросу гендерного равенства заняла 128-е место из 193 стран. К выборам 2019 года она поднялась до 37-го места. Сегодня доля женщин в нашем парламенте составляет 33%, то есть 48 из 150 депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и 24 из 100 сенаторов Сената – женщины.
В нашей стране принята Стратегия достижения гендерного равенства на период до 2030 года. В нем большое внимание уделяется созданию равных возможностей для женщин и мужчин. Эта Стратегия последовательно применяется и сегодня.
На мероприятии также отмечалось, что в системе министерства будет создана специальная платформа, с помощью которой работники смогут задавать свои вопросы и предложения по вопросам гендерного равенства.
На встрече представлена подробная информация о работе, проводимой в системе министерства в рамках программы «Знак гендерного равенства».